Web ako poznámkový blok

„Keď si hlúpy, kúp si notes. Ja mám dva.“ Kto ešte nepočul túto hlášku? „Hlava je na rozmýšľanie, nie na pamätanie.“ pridávam svoju. Skrátka informácií okolo nás je toľko, že nieje v silách jednotlivca všetko vedieť a všetko, čo potrebuje, si aj zapamätať. A tak je to aj so skúsenosťami a znalosťami, ktoré sme nadobudli experimentovaním. Keď niečo nerobíme pravidelne, zabúdame to. Preto je dobré si robiť poznámky, ako nám hovorili v škole. Zapisovaním si jednak zopakujeme informáciu a potom sa k nej môžeme vrátiť, keď ju budeme potrebovať.


Ako často fotografujete ohňostroj? Ja osobne raz do roka, niekedy raz za dva, keď vyjde na Silvestra hmlisté počasie a nie je nič vidieť naživo ani na LCD zrkadlovky. No a teraz si spomeňte po dvoch rokoch, ako vám najlepšie na vašom nikone vychádzali snímky ohňostroja, pri akom nastavení tela a objektívu?

Alebo svadba. Koľkokrát za život sa vám pošťastí ako amatérovi zafotiť si na svadbe? Len tak pre radosť, nie na kšeft. A pamätáte si ešte, ako ste si nastavili všetky parametre fotoaparátu, aby ste v sále získali za mizerného svetla čo najlepšie obrázky?

fotografi

Iste, tréning robí majstra a keď niečo fotíme často alebo pravidelne, máme to „v oku“ a stačí sa nám pozrieť na oblohu, na strop, steny, typ svetla a už nastavujeme zrkadlovku skúsenými pohybmi. Horšie je to, keď sa vraciame do scény, ktorú sme už dávno zabudli… V takom prípade prídu vhod poznámky, aby sme nemuseli znovu objavovať Ameriku, len si nastavili zrkadlovku do osvedčeného setUpu.

fotograf

Alebo náš vlastný web (ako je tento). Mám tu na každú jednu špecifickú situáciu, ku ktorej som si naštudoval manuál, weby iných fotografov a získal svoju vlastnú skúsenosť, aspoň jeden článok. Popisujem, čo som chcel, čo som urobil a aký bol výsledok. Nevyhýbam sa ani zlým skúsenostiam. Pretože dobrý úsudok je výsledkom skúseností a skúsenosť je výsledkom zlých úsudkov. Teda že chybami sa človek učí.

Takže keď sa po dlhom čase opäť dostávam k fotografovaniu niečoho, čo som už dlho nefotil a nie som si istý, pozriem si svoje staršie články a hneď viem, ako na to. Nemusím si pamätať a nemusím gúgliť cudzie a neoverené postupy, aby som sa dočkal nemilého prekvapenia. Nemusím testovať. Využívam svoj vlastný web ako svoj poznámkový blok. Či blog?


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.