Oplatí sa zrkadlovka na splátky?

Veľa ľudí túži po kvalitných fotkách a veľa ľudí si myslí, že zrkadlovka je drahá. Súčasne si veľa ľudí myslí, že si stačí kúpiť drahú zrkadlovku a automaticky budú fotiť skvelé fotky. Ba dokonca uvažujú, že si na nový foťák požičajú alebo kúpia fotoaparát na splátky. Oplatí sa to?

Skôr, než sa budeme baviť o peniazoch, bavme sa o technike. Mať v ruke zrkadlovku automaticky neznamená, že z nej budú vypadávať skvelé, nádherné a technicky dokonalé fotky, že stačí len namieriť objektív a stisnúť spúšť fotoaparátu. Ak ste takto fotili kompaktným digitálom alebo smartfónom, tak fotky boli pozerateľné len vďaka veľkej hĺbke ostrosti v podstate nekvalitného objektívu. So zrkadlovkou bude všetko inak a to aj vtedy, keď budete fotiť na zelenú značku plnej automatiky. A bez nej to bude ešte ťažšie. Minimálne do doby, než sa naučíte správne nastavovať clonu podľa želanej hĺbky ostrosti snímku, kým sa naučíte nastavovať bielu alebo ISO alebo kým neprídete na „trik“ s korekciou expozície. So zrkadlovkou vás čaká veľa učenia, veľa čítania a veľa skúšania a samozrejme aj veľa mazania nepodarených fotografií. To všetko za predpokladu, že kompozíciu už zvládate.

baba fotí

Týmto úvodom som vás určite nechcel odradiť. Len pripomenúť, že čím kvalitnejší foťák, tým viac roboty pre fotografa. Japonským štýlom „Samo sa to“ to naozaj ide len mobilom alebo kompaktom. A tie fotky potom aj tak vyzerajú. Nemyslím tým na tom SuperHigEndQuality minidispleji.

Ešte stále túžite kúpiť si zrkadlovku, aj keď na ňu momentálne nemáte? Takmer vždy má niektorý z predajcov v ponuke možnosť kúpiť si telo alebo set tela a nejakého základného objektívu na splátky. A ani to nemusí byť drahé. Predpokladám, že ako začiatočník zrkadlovkár neuvažujete kúpiť si najnovšie profesionálne telo v cene ojazdeného auta strednej triedy. A s telom amatérskej triedy budete veľmi spokojný, čo sa ale nedá povedať o tom setovom objektíve. Skôr či neskôr vám začne vadiť jeho malá svetelnosť, nedokonalá kresba na „plnú dieru“ a iné „maličkosti“, kvôli ktorým sú setové objektívy také lacné. To ako keby ste si kúpili najnovšieho bavoráka, ale v rámci úspory ste si ho nechali vybaviť dojazdovou rezervou na všetkých štyroch kolesách…

fotografov sen

Ak ste profesionálny fotograf, potom sa vám určite oplatí požičať si na zrkadlovku v banke. Či už na záložné telo alebo ako náhradu za vaše staré pokazené či už nepostačujúce. Iste máte dosť zákaziek, z nich slušné príjmy, takže splátky pre vás nebudú žiadny problém. No ak chcete fotiť pre radosť, len pre seba, tak pôžičku na fotoaparát dobre zvážte. Skutočne máte po zaplatení všetkých pravidelných platieb dosť voľných peňazí na splátku pôžičky na zrkadlovku? Ak áno, tak potom už nič nestojí v ceste za vašou vášňou pre krásne fotky!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.