Koľko fotiek sa vojde na pamäťovú kartu?

Z čias analógových si pamätáme, že sme väčšinou fotili v tridsaťšesť snímkových sekvenciách. Toľko políčok mal totiž štandardný kinofilm. Dnes toto obmedzenie neplatí, zato sme limitovaní veľkosťou pamäťovej karty, ktorú máme vloženú v digitálnom fotoaparáte. V prípade Nikon D5100 sa bavíme o karte typu SD, o jej parametroch som písal nedávno. Keď teda zvažujete, akú veľkú SD kartu pre svoju zrkadlovku kúpiť, mali by ste vedieť, koľko fotiek asi chcete na jednu kartu, na jednom výlete, za jeden deň, nafotiť. A podľa toho zvoliť veľkosť a počet kariet.

Ako sa hovorí, múdry gazda nedáva všetky vajcia do jedného košíka. Teda múdry fotograf nefotí všetko na jednu kartu. Pretože ak sa karta pokazí (a prichádza to bez varovania), tak s ňou odídu všetky snímky. A mať na karte archív za posledného pol roka… no nepotešilo by to nikoho. Aj preto na konci každého fotografického dňa presúvam fotky na sieťové úložisko.

SDkarty

Koľko fotiek sa teda vojde na pamäťovú kartu?

Záleží od toho, akú veľkú kartu máte a do akého formátu fotografujete.

V nastavení fotoaparátu si môžete totiž vybrať, aké veľké fotky v JPG formáte chcete robiť alebo či chcete fotiť do rawu (NEF) alebo môžete zvoliť aj kombinované ukladanie v NEF pre neskoršie úpravy aj JPG súčasne. Každá voľba pochopiteľne plní záznamovú kartu iným dátovým tokom a preto sa každá karta bude zapĺňať inou rýchlosťou.

V najvyššej kvalite pri 16 megapixelovom snímači Nikon D5100 ukladá JPG súbory o veľkosti 5-7 MB a NEF (raw) súbory o veľkosti asi 20 MB. Pri snímaní do NEF+JPG súčasne teda jedna snímka zoberie z karty asi 25 až 27 MB miesta.

Karta-32 GB

Z toho nám vychádza, že na 32 GB SD kartu sa teda vojde asi 900 NEF+JPG obrázkov, resp asi 5000 JPG, to ale na jednu baterku nedáte. Na 16 GB lacnejšiu a menšiu kartu teda nafotíte asi 450 NEF+JPG obrázkov alebo 2500 JPG fotiek v najvyššej kvalite. Na SD kartu veľkosti 8 GB tedy vychádza cca 220 NEF+JPG alebo 1250 JPG snímkov. Ak máte malú 4GB kartu, máte k dispozícii miesto pre 110 NEF+JPG fotiek alebo cca 600 fotiek čisto v JPG najvyššej kvality a najväčšieho rozmeru. K dispozícii sú tieto veľkosti: 4928 x 3264, 3696 x 2448 (M), 2464 x 1632 (S) pixelov.

Ako vidieť, nepotrebujete extra veľkú kartu, ak nechodíte na niekoľkotýždňové fotografické expedície a ak nenakrúcate video zrkadlovkou. Využiť môžete aj staršie SD karty, ktoré máte doma a nemusíte hneď kupovať tie najnovšie a najväčšie. Oveľa viac, ako kapacita karty, je dôležitá pre plynulosť najmä sériového snímania trieda karty, vyjadrujúca jej rýchlosť. Class 10 s 30 MB/s je minimum.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvalá reklama tu len za 299 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

One Response to Koľko fotiek sa vojde na pamäťovú kartu?

  1. miroslava píše:

    dobry den, ja by som sa chcela len informovat, mame kartu 16gb, a nemame fotky čo sme fotili do 300 a nad tisic, neporadili by ste mi, či by mi to niekto vedel pozriet, či sa same zmazali alebo su niekde uložene, ďakujem , majte sa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.