Doplnky pre Nikon D5100

Kúpou zrkadlovky nič nekončí, naopak začína. K telu okrem objektívu/objektívov potrebujete dokúpiť aj nejaké doplnky a stále budete mať pocit, že vaša vysnívaná zrkadlovka stále nie je dokonalá. A niektoré je dobré kúpiť skôr, ako svoju novú zrkadlovku rozbalíte a začnete používať. Tak to som postupoval aj ja. Dokonca som nechal svoj nový Nikon týždeň ležať nedotknutý v škatuli, kým všetko prišlo.

Nákupom som získal slušnú zrkadlovku a dva objektívy, vhodné pre začiatok. Práve tie som nechcel neopatrnou manipuláciu poškodiť. Už z minulosti som mal dobré skúsenosti s UV filtrom na prednej šošovke objektívu, ktorý chráni objektív pred kamienkami (pri fotografovaní športu) alebo pred neopatrnou manipuláciou, otlačkami prstov alebo pri fotografovaní z blízka pred kontaktom s prekážkou. Stačí foťák zavesený na remeni oprieť o plot či múr…

D5100-hoya

Takže aj pre objektívy Nikonu som si objednal filtre. Keď už som vedel, že naisto idem D5100-ku kupovať, sadol som si k počítaču a na ebay.com dal hľadať filtre. Konkrétne UV filter 52 mm, podľa závitu objektívov, ktoré sú v sete balené. Ale nehľadal som najlacnejšie UV filtre, ale také, ktoré aspoň trochu „zaváňali“ značkou a mali čo najkratší čas dodávky. Obzeral som sa po filtroch Kenko alebo Hoya. Našiel som ich v Nemecku a dodávka cca týždeň. Objednal som dva filtre Hoya, stáli asi 12 eur/kus.

D5100-hoya

Keď som mal poriešenú mechanickú ochranu oboch objektívov, prišiel na rad výklopný LCD displej na D5100. Chcel som sa vyhnúť neskorším škrabancom na povrchu displeja, čo by mohlo spôsobovať zlú čitateľnosť LCD a tým aj nesprávne vyhodnotenie nasnímaných fotografií. Keďže povrchy všetkých svojich mobilov som vždy chránil samolepiacou fóliou, kúpenou práve cez ebay.com, rozhodol som sa pohľadať aj ochrannú fóliu na Nikon D5100.

D5100-folia

Ochranné kryty sa robia v doch prevedeniach. Jednak ako fólie, jednak ako plexisklové štíty. Zvolil som prvú možnosť a po zhliadnutí cien aj termínu dopravy som vybral nemecký produkt „6x Classic Displayschutzfolie Displayschutz für Nikon D5100“, teda balíček šiestich samolepiacich fólií. Čo keby som pri lepení ju položil na LCD krivo a musel by som ju odlepiť? Čo keby som si fóliu poškrabal a musel ju vymeniť? Takto mám ešte v zásobe päť fólií na neskoršie 😉

D5100-aku1

Keď som sa postaral o to, aby som obidva konce fotoaparátu mal chránené, najmä pred samým sebou, a bol som v tom nakupovaní rozbehnutý, objednal som si aj baterku. Dočítal som sa, že batéria vydrží asi 700 záberov a to sa mi zdalo celkom málo, tak aby som neostal v najlepšom bez „šťavy“. Len treba dať pozor, firma Nikon v záujem predaja svojich nie celkom lacných akumulátorov do zrkadlovky kontroluje typ akumulátora, ktorý vkladáte do neho a prípadne odmietne „nesprávny“ akumulátor pripojiť. Preto som si dával pozor, aby som kupoval aku od niekoho, kto píše, že je jeho aku s príslušným čipom. Vybral som typ s nadpisom „HOT Camera Battery EN-EL14 1030mAh for Nikon Coolpix D5100 D3100 D3200 P7100 UK“. Cena 16 dolárov.

D5100-aku2

Niektorí ľudia reportujú, že aj „nesprávna“ baterka sa dá použiť. Je na to finta, použiť baterry grip a dať do neho jednu originálnu baterku a jednu neoriginálnu. Tá moja je samozrejme funkčná aj vo foťáku 😉

Karta-32

Nesmiem zabudnúť na kartu. Bez nej sa nedá fotka urobiť. Teda môžete si ju s Nikonom nastaviť, exponovať, len ju foťák nikam neuloží. Jedna fotka môže mať v najlepšom jpg rozlíšení 5 až 7 MB a v RAW okolo 20 MB. Takže veľká karta sa môže hodiť. V RAW (NEF)+ JPG sa na 32 GB kartu zmestí asi 900 snímkov, v JPG do 5 tisíc. Obe méty už som dosiahol 😉 pri skúšaní, čo foťák dokáže a hlavne, čo s ním dokážem ja. Kartu som ako jedinú nekupoval na ebay.com, ale vo veľkoobchode, kde nakupujem aj ostatný tovar. Pri výbere berte do úvahy len kartu s rýchlosťou Class 10. Inak sa môže stať, že na pomalšiu kartu nebude stíhať váš foťák zapisovať tak rýchlo, ako je to uvedené v jeho špecifikácii. Úspora pri nákupe vás potom môže mrzieť pri snímaní rýchlej sekvencie fotografií.

Takže toto boli moje nevyhnutné doplnky k digitálnej zrkadlovke. Karta bola doma, filtre, fólie a baterka objednané, mohol som vyraziť kúpiť zrkadlovku.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvalá reklama tu len za 299 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.