Nikon D5100 – prvé zapnutie

Po vybalení nového fotoaparátu, nasadení filtrov na objektívy, namontovanie objektívu na telo, vložení akumulátora a SD karty nastala čas, na ktorý som sa veľmi tešil. Zapnutie novej zrkadlovky. Aký je to pocit, ako sa drží a ovláda a aký je rozdiel medzi zrkadlovkou a kompaktom/ultrazoomom?

Prvé, čo si ako fotograf určite všimnete, je hmotnosť. Vyše pol kila v ruke je znať. Jednak to jednou rukou veľmi dlho neudržíte, jednak je fotoaparát stabilnejší, menej sa chveje a tým je menšie riziko roztrasených fotiek.

Ako druhé si všimnete, že displej je čierny. Ja som odjakživa zvyknutý fotografovať cez hľadáčik, ale kto je zvyknutý na fotografovanie „na japonca“ s pohľadom na LCD fotoaparátu s natiahnutými rukami pred seba, ten môže byť prekvapený alebo aj sklamaný. Ak ale na tom trváte, zobrazovanie snímanej scény, LiveView, si môžete zapnúť páčkou na vrchu fotoaparátu vpravo od nastavovacieho kolieska smerom k sebe. Sklopí sa zrkadlo a obraz sa nepremieta do hľadáčika, ale na displej. Tento je otočný o 270°a výklopný. Oceníte pri fotografovaní miest, kde by ste sa k hľadáčiku nedostali, ale nastavovací displej vám umožní pohľad z neskutočných uhlov a pozícií. Tiež sa používa pre natáčanie videa.

D5100-LCD

Tretia vec, kde je zoom? Ako užívateľ utrazoomov som bol naučení približovať si obraz páčkou pod pravým ukazovákom alebo palcom, podľa typu fotoaparátu. Na Nikon D5100 je pod pravým ukazovákom hlavný vypínač a spúšť, pod pravým palcom roler na nastavovanie parametrov fotoaparátu. Ale kde je gombík pre zoom? Nikde.

Zoomovanie sa robí otáčaním prstenca na objektíve ľavou rukou, ktorou zároveň fotoaparát za objektív držíme. Pre ostrieľaných majiteľov zrkadloviek samozrejmosť, pre majiteľa kompaktu novinka. Novinka, na ktorú sa rýchlo zvyká.

Pred prvým zapnutím odporúčam nasadiť na kovové pútka na tele zrkadlovky popruh pre uchytenie fotoaparátu na krk. Umožní vám oddýchnuť si od ťažkej váhy prístroja lebo jednoducho pustiť prístroj, keď potrebujete obe ruky voľné.

Experti v internetových diskusných fórach tvrdia, že Nikon D5100 nemá veľmi ergonomické telo. A možno majú pravdu, v porovnaní s profesionálnymi telami, ktorých cenovka má aspoň o jednu nulu viac. No ak prechádzate z nejakého kompaktného foťáku na zrkadlovku a vybrali ste si práve Nikon D5100, tak vedzte, že vám držanie a ovládanie príde veľmi pohodlné a jednoduché. No jednoduché, keď sa naučíte používať všetky tie ovládacie tlačítka a čo vlastne znamenajú a čo to s vašou fotkou urobí.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvalá reklama tu len za 299 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.