Tichý režim zrkadlovky

Zrkadlovka pri fotografovaní robí celkom slušný rachot. Za bežných okolností, pri fotografovaní kdesi na výlete si to ani neuvedomíte. Keď ale fotíte v miestnosti, kde je úplné ticho, tak ten zvuk je neprehliadnuteľný. Či skôr neprepočuteľný. Kým u lacných foťákov a kompaktov sú zvuky umelé, napodobujúce zvuk „dospelého“ fotoaparátu a v menu sa dajú jedným kliknutím vypnúť, pri zrkadlovke je zvuk fotografovania skutočný, mechanický. A Nikon D5100 nie je výnimkou. Dá sa stíšiť?

Zdrojom zvukov sú v zrkadlovke dve mechanické zariadenia. Tým prvým je štrbinová uzávierka. V princípe sa jedná o dve lamely. Prvá sa posúva dole, otvorí štrbinu pre prienik svetla k snímaču. Za ňou nasleduje v pohybe druhá lamela, ktorá štrbinu uzatvára. V podstate sa pomocou dvoch lamiel vytvorí medzera, ktorá sa posúva smerom dole a po nastavený čas dovolí osvetliť postupne všetky body snímača svetla v zrkadlovke. Samozrejme, pri rýchlom pohybe prvá aj druhá lamela uzávierky pri pohybe, resp. pri zastavení, vytvárajú zvuk.

Silnejšie sa prejavuje zrkadlo. Pri komponovaní snímku sa pozeráme cez hľadáčik, do ktorého sa obraz z objektívu premieta pomocou zrkadla. Pri stlačení spúšte sa zrkadlo zdvihne, aby sa všetko svetlo dostalo na snímač, a narazí na horný doraz. Po exponovaní sa zrkadlo vráti do dolnej polohy a opäť narazí na spodný doraz. Tento zvuk je pre zrkadlovku charakteristický. A keď fotografujete sériovo, klapanie zrkadla pripomína streľbu z guľometu, ako zrkadlo niekoľkokrát za sekundu naráža na dolný aj horný doraz.

Tieto zvuky, ktorých zdrojom je pohyb vo vnútri zrkadlovky, je sprevádzaný aj pípnutím, keď fotoaparát zaostrí. Pravda, keď to v nastavení fotoaparátu máte takto nastavené.

promocie

A teraz skúste s takouto výbavou fotografovať spiaceho človeka. Alebo skúste fotografovať v divadle, uprostred dramatickej chvíle… Tam okrem zvuku značne znepríjemní život fotografovanému aktérovi aj pomocné svetielko zrkadlovky pre zaostrovanie. Pri tom si koledujete o vyvedenie zriadencom či ochrankou mimo sálu.

Ako zapnúť tichý režim na Nikone

Každému fotografovi v podobnej situácii by sa hodilo, keby sa dalo v menu jednoducho zapnúť fotografovanie v tichom režime. Aj na D5100 je taká voľba k dispozícii, nesmiete však od nej čakať zázraky.

Zapnutie tichého režimu spôsobí len to, že pri dotlačení spúšte sa zdvihne zrkadlo a spustí sa do dolnej polohy až po uvoľnenie spúšte. V princípe rozložíte dva rýchlo po sebe nasledujúce zvuky na dva osobitné. A vypne sa zvuk zaostrovania.

Na čo je to dobré? Údajne na to, že po exponovaní snímku v tichom režime opustíte miestnosť, aby ste uvolnili tlačítko spúšte a tým sklopili zrkadlo dole v inej miestnosti. Alebo schovali pred uvoľnením spúšte fotoaparát pod kabát a utlmili ten druhý zvuk.

Sám som tichý režim hľadal pred tým, ako som mal prvý raz fotografovať v divadle. No takto nastaviteľný tichý režim mi bol na dve veci. Navyše zapnutie tichého režimu nič neurobilo s nastavením prisvetľovania zaostrovania.

D5100-LCD

Našťastie som sedel a fotografoval z miesta, kde zvuky nikoho nerušili. Takže som to nemusel riešiť a pre budúcnosť sa budem situáciám, kde by zvuk klapajúceho zrkadla vyrušoval, vyhýbať. Ak by ste ale sami chceli z nejakého dôvodu tichý režim zrkadlovky Nikon D5100 použiť, prinášam návod, ako ho zapnúť. A ako vypnúť pomocné svetlo. Len po skončení fotografovania nezabudnite všetky zmeny nastavenia vrátiť do pôvodných hodnôt.

Zapnutie tichého režimu - zdroj Nikonblog.cz

Zapnutie tichého režimu – zdroj Nikonblog.cz

Tichý režim sa nastavuje v menu v časti „Snímací režim“. Tam, kde meníte jednotlivé snímky za sériové snímanie alebo samospúšť a aj diaľkové ovládanie. Označený je písmenom Q – ako quiet, tichý. Najrýchlejšie sa k nastaveniu dostane cez tlačítko < i > na zadnej strane fotoaparátu, je umiestnené napravo od hľadáčika a označené zeleným krúžkom. Prvým stisnutím sa zobrazia aktuálne nastavenia, druhým sa sprístupní možnosť meniť parametre. Viacsmerným kruhovým voličom na zadnej strane fotoaparátu prejdite do položky Snímací režim, stlačte OK a šipkami hore alebo dole vyberte Q alebo S v štvorčeku, ak chcete zrušiť tichý režim a nastaviť jednotlivé snímky.

Pípnutie fotoaparátu pri správnom zaostrení má tri hodnoty. Vysoký tón, nízky tón alebo vypnuté zvuky. Režim Q tieto zvuky vypína, ale ak si ich chcete vypnúť/zapnúť/zmeniť v iných režimoch, stlačte tlačítko MENU na ľavo od hľadáčika, šipkami prejdite na tretiu položku z hora MENU UŽIVATEL. FUNKCI, stlačte OK alebo šipku doprava a zvoľte d, Snímání/indikace. Po stlačení OK je prvou položkou menu Pípnutí, po stlačení OK alebo šipky vpravo uvidíte tri možnosti. Nastavte vašu voľbu, stlačte OK a máte to nastavené.

Pomocné svetlo AF

Tak sa volá svetielko, ktoré vám pomôže zaostriť pri zlých svetelných podmienkach. Poteší ľudí v prítmí, keď na nich zasvietite 😉 Preto v divadle alebo pri inej podobnej príležitosti by ste ho mali tiež vypnúť. Na scéne zvyčajne býva dosť osvetlenia, a keď práve je šero, váš lampáš dupľom naštve.

Jeho zapínanie a vypínanie je v tiež v MENU UŽIVATEL. FUNKCI pod položkou a, Autofocus v druhom riadku a2 Vestavěné pom. světlo AF. Po stlačení OK sú prístupné dve hodnoty: Zapnuto alebo Vypnuto. Za bežných okolností nie je dôvod mať prisvetľovanie počas zaostrovania vypnuté, ale keď príde na fotografovanie v tichom režime, odporúčam pomocné svetlo autofocusu radšej vypnúť. Nech fotografovaných zbytočne nevyrušujeme.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvalá reklama tu len za 299 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

2 Responses to Tichý režim zrkadlovky

  1. Boris píše:

    Urobil som, ako je uvedené, v snímacom režime mám „Q“, teda tichý režim, zvuky sú pri fotení oddelené, no ten prvý je aspoň tak hlučný ako ten mimo tichého režimu.Aspoň som vypol pomocné svetlo a pípnutie.
    Vďaka za rady.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.