Voziť zrkadlovku na bicykli?

Vo voľnom čase rád jazdím na bicykli. Mám horský bicykel, ale rád na ňom jazdím klasickú cykloturistiku. Doma po dedinách a poľných cestách po okolí, cez dovolenku sa ubytujem v penzióne a vyrážam na hviezdicové výlety do okolia. A všade sa nie len kochám krajinou, ale chcem tiež fotografovať. Vyskúšal som rôzne druhy fotoaparátov, medzi inými aj svoju zrkadlovku Nikon D5100. Ako sa s ňou fotí na bicykli a ako sa zrkadlovka na bicykli vozí?

Môj Nikon D5100 nie je prvým fotoaparátom, ktorý si brávam na svoje cyklopotulky. Dokonca nie je ani mojou prvou zrkadlovkou, ktorú som na bicykli vozieval. Tou bol už Olympus IS-21 na kinofilm. A v oboch prípadoch som musel riešiť otázku, kam na bicykli so zrkadlovkou.

Olympus som vozil v malej brašni s remeňom cez plece, samozrejme krížom cez hrudník a pomocou ľadvinky som ju fixoval na pravom boku, či skôr viac na chrbte. Takto sa brašňa za jazdy nemätala, dobre držala a fotoaparát bol po ruke. Nevýhodou tohto riešenia bol fakt, že som sa pod ľadvinkou aj brašňou slušne spotil.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po predaji tejto zrkadlovky som vozieval malý kompakt. Neskôr som si zaobstaral ultrazoom Olympus SP-560UZ, čo je foťák nie o veľa menší, ako malá zrkadlovka a jazdiť s brašňou na tele sa mi už nechcelo. Kúpil som si 9 litrovú brašňu na riadidlá, do nej vyrobil penovú vložku na fotoaparát a modlil sa, aby som nikde nenarazil ani nespadol. Takto som absolvoval nespočet jázd v priebehu troch sezón.

Keď sa v mojej výbave objavila digitálna zrkadlovka, sprevádzala ju čo najmenšia brašňa, ktorá pojme telo s dvomi objektívmi a pár drobnosťami. A hneď prvý rok absolvovala so mnou aj dovolenku na bicykli.

nikon na bicykli

Mal som aj nový bicykel a vybavil som ho veľkým nosičom nad zadné koleso a samozrejme aj trojitou veľkou brašňou. Primárne na vozenie oblečenia pre dve osoby, vecí na opravy defektov aj porúch. A do vrchnej brašne som vedel vložiť celú brašňu so zrkadlovkou naležato. Takže bol foťák dobre odložený, dobre chránený a pritom bol k digitálu aj dobrý a ľahký prístup. Samozrejme som vždy musel zastaviť, postaviť bicykel na stojan, ktorý som tiež nechal namontovať a mohol som fotografovať. Potom foťák odložiť a pokračovať v jazde. Keď som na bicykli prišiel k nejakému hradu či inej zaujímavosti, vybral som zozadu celú fotobrašňu.

Voziť takto zrkadlovku s jedným či dvomi objektívmi nie je úplne jednoduché, človek má podvedome trochu strach, keď to začne na ceste trochu natriasať. Ale na tej dovolenke som niektoré miesta navštívil viacejkrát, fotil som raz zrkadlovkou a inokedy kompaktom a ten rozdiel je vo výsledku riadne znať. Takže keď som plánoval výlet za pekného počasia a na miesta, kde som očakával skvelé zábery, zabalil som si zrkadlovku so sebou. To kilo nejak uveziem.

Hoci na bicykli so sebou vždy vozím kompakt v brašničke nad rámovou trubkou (pekne po ruke), sú dni a miesta, kde sa zrkadlovku zobrať so sebou oplatí. Zo všetkých troch možností, ktoré som pre vozenie väčšieho foťáku vyskúšal, je jednoznačne vozenie fotoaparátu v jeho brašni a to celé v brašni nad zadným kolesom podľa mňa najlepšie riešenie. Aj v prípade pádu bicykla je zrkadlovka v hornej brašni nad nosičom najlepšie chránená.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvalá reklama tu len za 299 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.