Fotiť sa dá aj pri nie dosť dobrom svetle

„Ľudia si myslia, že pre dobrú fotku je potrebný jasný a slnečný deň. Ale aj pri tmavej oblohe sa dajú vytvoriť zaujímavé fotografie s dramatickým nádychom.“ Tak nejak by som reprodukoval slová jedného fotografa v populárnej televíznej relácii. Tak ako je to s tým svetlom?

Fotografia je o svetle a je úplne jedno, či fotíte na film alebo digitálom, či máte v ruke lacný kompakt alebo drahú zrkadlovku. Ale poďme preč od profesionálnych fotografov, ich poučiek či skúseností a pozrime sa na „bežnú fotku“ očami laika, hoc aj s nedávno kúpenou malou zrkadlovkou takzvaného „entry level“. Teda začiatočníckym modelom.

Sám som si zrkadlovku kúpil aj preto, že pri fotografovaní mnohých predmetov (pre rôzne články na weboch) v interiéri kompaktom alebo ultrazoomom som narazil na problém s nedostatkom svetla. Fotky boli tmavé a nevýrazné alebo so zvýšeným ISO nad reálne schopnosti fotoaparátu zašumené. Prvé fotky rovnakých objektov v rovnakých podmienkach okamžite ukázali, že to bol krok správnym smerom, fotky boli výrazne kvalitnejšie. A samozrejme sa pozitívne prejavilo menšie clonové číslo na hĺbke ostrosti snímku.

Ešte veľakrát som si potvrdil, že lacná zrkadlovka robí oveľa kvalitnejšie fotky oproti lacnému kompaktnému fotoaparátu. Stačí jej menej svetla a často ani nespoznáte, že na fotografovanej scéne bolo menej svetla. Vďaka väčšiemu snímaču aj zrkadlovka DX formátu fotí výrazne lepšie, ako kompakt s malým čipom o uhlopriečke pár milimetrov.

Ale ani schopnosť zrkadlovky fotografovať rýchlo a kvalitne pri menšej hladine svetla je vám k ničomu, ak nemáte objektív, ktorý pustí na snímač dostatok svetla. Teda svetelný objektív.

O objektívoch predávaných v jednej krabici spolu s fotoaparátom sa rozhodne nedá povedať, že sú svetelné. Darmo Vám na ňom napíšu 18-55/3,5-5,6. V praxi veľmi rýchlo zistíte, že napr. pri ohnisku 35 mm, na DX zrkadlovke zodpovedajúci približne ohniskovej vzdialenosti 50 mm, teda štandardnému pohľadu ľudského oka, si tú clonu 3,5 vôbec neužijete. Fotku urobíte, ale nebude to ono. Aby tento lacný objektív skutočne dobre kreslil, musíte pricloniť na 8. Vtedy sú fotky naozaj pekné a ostré. Len už objektív nie je svetelný. Takže naozaj v zlom alebo slabom svetle takto nič nafotíte. Aj keď Nikon D5100 skvelo fotí aj pri vysokom ISO a na bežnom monitore alebo po zmenšení fotky na web si asi nič nevšimnete (zo zhoršenej technickej kvality či zašumení), má svoje limity a tento setový objektív mu veľmi nepomáha.

Takže môj záver. Zrkadlovky lepšie fotia aj v zhoršených svetelných podmienkach, ale veľa záleží od objektívu, ktorý na zrkadlovku nasadíte. Celkove si myslím, že ak chcete na vlastnej koži vyskúšať, či onen fotograf z TV relácie mal pravdu, musíte na pult v obchode položiť pár tisíc eur. Inak budete musieť vyhľadávať pre fotografovanie také dni a také priestory, kde so svetlom problémy nie sú.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvalá reklama tu len za 299 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.