Tag Archives: telo

Musel som vymeniť fóliu na LCD

Hneď po kúpe D5100 som písal, že som si zaobstaral aj niektoré doplnky, ktoré mi uľahčia používanie mojej novej zrkadlovky od Nikonu. Po vzore mobilov, kde bez ochrannej fólie na displeji už nechodím, som si zaobstaral aj ochrannú fóliu na výklopný displej D5100, aby som ho nemusel zakaždým otáčať smerom k telu, no aby som zabránil jeho náhodnému poškriabaniu. Tento displej totiž okrem stavových informácií zobrazuje ja náhľady fotiek. A kontrolovať kvalitu exponovanej snímky na poškriabanom LCD by dosť dobre nešlo. Ako dlho mi fólia vydržala?

Web ako poznámkový blok

„Keď si hlúpy, kúp si notes. Ja mám dva.“ Kto ešte nepočul túto hlášku? „Hlava je na rozmýšľanie, nie na pamätanie.“ pridávam svoju. Skrátka informácií okolo nás je toľko, že nieje v silách jednotlivca všetko vedieť a všetko, čo potrebuje, si aj zapamätať. A tak je to aj so skúsenosťami a znalosťami, ktoré sme nadobudli experimentovaním. Keď niečo nerobíme pravidelne, zabúdame to. Preto je dobré si robiť poznámky, ako nám hovorili v škole. Zapisovaním si jednak zopakujeme informáciu a potom sa k nej môžeme vrátiť, keď ju budeme potrebovať.

Oplatí sa zrkadlovka na splátky?

Veľa ľudí túži po kvalitných fotkách a veľa ľudí si myslí, že zrkadlovka je drahá. Súčasne si veľa ľudí myslí, že si stačí kúpiť drahú zrkadlovku a automaticky budú fotiť skvelé fotky. Ba dokonca uvažujú, že si na nový foťák požičajú alebo kúpia fotoaparát na splátky. Oplatí sa to?

37 000

Aj digitálna zrkadlovka obsahuje mechanické diely a každé také zariadenie je nie len poruchové, ale tiež má svoju životnosť. Pri kúpe nového prístroja očakávame, že bude bezchybne fungovať. No postupom času som sa aj ja začal zaujímať o to, ako dlho mi vlastne moja už nie nová zrkadlovka Nikon D5100 vydrží? Koľko fotiek som s ňou už vlastne nasnímal? Najlepším obdobím takéhoto bilancovania býva koniec roka. Bol som zvedavý, koľko som toho už „minul“ a koľko mi ešte snímkov ostáva.
 
 

Selfie so zrkadlovkou

Nie som priaznivcom sebafotografovania pred prírodnými zaujímavosťami ani kultúrnymi pamiatkami. Nemám palicu na metlu s bluetoth a nemám dokonca ani dotykový smartfón, ktorý by mi trhal vrecko. Mám rád techniku, aj modernú techniku, ale len takú, ktorú skutočne využijem. Ale aj tak som v živote pár krát vyfotil seba samého, väčšinou na cyklovýlete. No tieto Vianoce som s Nikon D5100 urobil dokonca selfie.

Voziť zrkadlovku na bicykli?

Vo voľnom čase rád jazdím na bicykli. Mám horský bicykel, ale rád na ňom jazdím klasickú cykloturistiku. Doma po dedinách a poľných cestách po okolí, cez dovolenku sa ubytujem v penzióne a vyrážam na hviezdicové výlety do okolia. A všade sa nie len kochám krajinou, ale chcem tiež fotografovať. Vyskúšal som rôzne druhy fotoaparátov, medzi inými aj svoju zrkadlovku Nikon D5100. Ako sa s ňou fotí na bicykli a ako sa zrkadlovka na bicykli vozí?

Nikon 5100 režim quide

Nie je žiadnym tajomstvom, že pri fotografovaní je zrkadlovka hlučná. Za všetko môže mechanický pohyb vo vnútri fotoaparátu. Hlavne zrkadlo, ktoré pri komponovaní obrazu prepúšťa svetlo do hranola a ďalej do optického hľadáčika, a časť do senzora, ktorý meria svetlo a pomáha nám nastaviť správne hodnoty ISO, clony a času pri expozícii. Po nastavení expozície aj kompozície po stlačení spúšte sa zrkadlo „uprace“ z dráhy svetlu na snímač a po uvoľnení spúšte zase sa vráti na svoje miesto. V oboch krajných polohách narazí zrkadlo na dorazy. Tieto nárazy sú počuť, čo môže vadiť pri fotografovaní v niektorých situáciách.

Fotografovanie s okuliarmi

Telo zrkadlovky je navrhnuté tak, že sa drží pravou rukou za pravý grip, ľavou za objektív a do hľadáčika sa pozeráme pravým okom, aby sme ľavým mohli pozorovať fotografovanú scénu. No ale čo ak ste ľavák? Alebo máte problém s očami? Čo ak nevidíte dobre na pravé oko? Alebo nosíte okuliare? Ako sa fotografuje s Nikon D5100 s okuliarami?

Farebné alebo čierne telo zrkadlovky?

Keď som hľadal ilustračné obrázky k tomuto článku, nevedel som nájsť v bezplatných fotobankách obrázky fotografov s farebným telom (fotoaparátu). Fotografi, ktorí prispievajú do fotobánk sami vedia, že fotografovať (poriadne) iným ako čiernym telom sa prakticky nedá a preto ani nefotili ľudí s farebnými fotoaparátmi. Nakoniec som si musel požičať oficiálnu fotku zo stránky nikon.cz. Ale prečo by sme mali vlastne riešiť, či má byť telo zrkadlovky čierne alebo môže byť aj farebné? Veď tie farebné fotoaparáty tak dobre vyzerajú 😉 A túto vetu som občas počul nie len od žien, od ktorých sa to tak nejak očakáva.

Tichý režim zrkadlovky

Zrkadlovka pri fotografovaní robí celkom slušný rachot. Za bežných okolností, pri fotografovaní kdesi na výlete si to ani neuvedomíte. Keď ale fotíte v miestnosti, kde je úplné ticho, tak ten zvuk je neprehliadnuteľný. Či skôr neprepočuteľný. Kým u lacných foťákov a kompaktov sú zvuky umelé, napodobujúce zvuk „dospelého“ fotoaparátu a v menu sa dajú jedným kliknutím vypnúť, pri zrkadlovke je zvuk fotografovania skutočný, mechanický. A Nikon D5100 nie je výnimkou. Dá sa stíšiť?