Držiak krytky objektívu

bunker Počas fotografovania starého vojenského bunkra na letnej dovolenke som stratil krytku objektívu svojho vtedy nového Nikona D5100. Prišiel som na to až vtedy, keď som na ďalšom mieste chcel pred fotografovaním krytku z objektívu sňať a nebola tam, nebola ani v brašni na bicykli. Vtedy som si spomenul, že som po ukončení fotografovania chcel urobiť ešte narýchlo jednu snímku a vtedy som krytku dal tam, kde ju nikdy nedávam a potom som na ňu zabudol, foťák vypol a odložil. Bez krytky, ktorá zrejme dodnes leží kdesi v lese. Urobil som opatrenie, aby sa mi to už nikdy nestalo.

Plastový kryt objektívu chráni prednú šošovku pred znečistením alebo poškriabaním. Pokiaľ držíme zrkadlovku v ruke, máme celkom dobrý prehľad o tom, čo sa s ňou deje, ale keď je zavesená na popruhu na krku, celkom ľahko sa ňou môžeme o niečo oprieť alebo sa nejaký človek môže oprieť o náš fotoaparát a pri tomto kontakte môže dôjsť k zašpineniu šošovky alebo dokonca k poškriabaniu skla. Alebo aj bez dotyku sa môže usádzať na objektíve prach, napríklad pri fotografovaní športu. O nekvalitné fotografie je tým pádom postarané, preto je dobré mať krytku objektívu nasadenú vždy, keď so svojou zrkadlovkou nefotografujeme. Krytka chráni šošovku objektívu aj vtedy, keď je fotoaparát uložený v brašni. Ak by sa na jej dne nachádzal nejaký prach či dokonca ostré kamienky, poškriabanie je hneď na svete!

Keď fotografujeme a krytka je z objektívu dole, vyvstáva otázka, kam s ňou?! Držať ju celý čas v ruke? To je nepraktické z hľadiska ovládania fotoaparátu. Odložiť ju niekam? To by ste dopadli ako ja pri fotografovaní toho bunkra. Zabudnete, kde ste krytku dali a stratíte ju. Strčiť ju do vrecka? To sa na jej vnútornú stranu ľahko dostane prach či iná nečistota z vrecka a zanesiete si ju na objektív. A krytka má predsa objektív chrániť.

Niektoré krytky objektívov sú dodávané s očkom a tenkou šnúrkou pre prichytenie k fotoaparátu a nájdete ich najčastejšie na ultrazoomoch. Pre zrkadlovku je to ale nepoužiteľné, keďže objektívy meníte podľa potreby a ak krytka môže visieť z fotoaparátu, aby z neho visel objektív na šnúrke od krytu, to si ani predstaviť neviem. Mal som aj fotoaparát, ktorý mal z vnútornej strany krytu objektívu plastový jazýček, za ktorý sa krytka nasadila na popruh a po skončení fotenia sa zase odkvačila a nasadila na objektív.

Nejaké také riešenie som podvedome hľadal. Mať možnosť nasadiť krytku na popruh od foťáku, tam ju mať vždy po ruke a nemusieť rozmýšľať, čí mám čisté vrecko na košeli alebo kde som si tú krytku zase položil.

Ešte na dovolenke som si na ebay.com objednal novú krytku a našiel som tam aj držiak na krytky, ba dokonca niekoľko krytiek objektívov.

drziakkrytkyobjektivu-3

drziakkrytkyobjektivu-1

Plastový výlisok sa jednoducho nasadí na popruh od zrkadlovky. Na jednej strane má náliatok pre upevnenie krytky o priemere 52 mm (setové objektívy Nikon D5100) a 67 mm, z opačnej strany zas pre priemer 58 mm. Na ebay.com nájdete aj iné kombinácie priemerov, takže si určite pre tú svoju sadu objektívov k zrkadlovke vyberiete vhodný typ.

drziakkrytkyobjektivu-2

drziakkrytkyobjektivu-4

Odkedy používam túto vychytávku, prestal som mať problém, kde si odložiť kryt objektívu a či nie je zvnútra zaprášený. Držiak sa dá po popruhu posúvať do vhodnej polohy.

nikonD5100-drziakkrytky

A rovnako ľahké je držiak z popruhu sňať a preložiť ho na inú zrkadlovku. Myslím si, že ak raz takúto vec vyskúšate, už nebudete chcieť byť bez nej. A nebudete strácať krytky svojich objektívov.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvalá reklama tu len za 299 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.