Vlastnosti

Každého fotografa, aj toho, ktorý uvažuje o kúpe novej zrkadlovky, zaujímajú vlastnosti prístroja. Pri zložitých prístrojoch, akým bezpochyby digitálna zrkadlovka je, je však tých technických parametrov tak veľa, že len ich prečítanie vyžaduje značnú dávku trpezlivosti. A na konci zoznamu vlastností fotoaparátu si už často nepamätáme, čo sme čítali na začiatku dokumentu. Skúsme sa na vlastnosti zrkadlovky Nikon D5100 pozrieť očami laika.

Výsledok „práce“ digitálnej zrkadlovky ovplyvňuje nie len telo, ale najmä použitý objektív. Slabý objektív dokáže výrazne znížiť kvalitu fotky aj z priemerného foťáku, naopak, kvalitný objektív aj na priemernej zrkadlovke umožní urobiť technicky dobrú fotku. Zámerne zdôrazňujem „technický dobrú“ pretože kvalitu fotografie okrem fotoaparátu výrazne ovplyvňuje fotograf, najmä jeho skúsenosti a cit pre fotografiu. Preto sa v tejto pasáži zameriam výlučne na vlastnosti tela Nikon 5100.

Koľko má megapixelov? To je asi najčastejšia otázka. Hoci odpoveď na túto otázku nie je najdôležitejšia z hľadiska konečného výsledku. Nikon D5100 má 16 megapixelov a použitý snímač CMOS 23,6 x 15,6 mm pochádza z modelu vyššieho radu amatérskych zrkadloviek Nikon D7000.

Aké veľké fotky to robí? Ak sa pýtate na rozmer, tak fotky majú 4928 x 3264 pixelov, ale nastaviť môžete v menu foťáku aj rozmery 3696 x 2448 (M), 2464 x 1632 (S) pixelov. Veľké fotky v NEF (nikoňácke označenie pre RAW formát) majú cca 20 MB a JPG 7 až 8 MB. Myslite na to pri kupovaní SD karty a disku pre ukladanie fotografií.

Aké baterky idú do Nikona D5100? Tento fotoaparát používa LiIon akumulátor s označením EN-EL14 a môžete použiť batery grip, do ktorého sa vojdú dva akumulátory. K foťáku sa dodáva aj nabíjačka z elektrickej siete. Výdrž akumulátora sa udáva ako 700 fotiek, odskúšal som, že sa jedná o 700 RAW+JPG snímkov bez blesku. Samotných JPG záberov bez blesku urobí akumulátor aj dvetisíc. Pre fotenie v ateliéri môžete použiť napájací zdroj, ktorý ale musíte kúpiť zvlášť.

D5100-aku
Neoriginálna náhradná baterka.

Aký je spôsob upevnenia objektívu? Nikon D500 j vybavený štandardným F bajonetom Nikon, teda použijete akékoľvek objektívy Nikon/Nikor alebo objektívy iných výrobcov s týmto bajonetom. Musia to byť ale objektívy so vstavaným ostriacim motorčekom, pretože telo D5100 nemá v sebe ostriaci pohon pre objektívy. Nikon označuje tieto objektívy pre D5100 a podobné prístroje skratkou „AF-S“.

Má Nikon D5100 možnosť fotografovať na automatiku? Toto zaujíma najmä začiatočníkov, ktorí sa boja, že nebudú vedieť správne nastaviť všetky parametre tak, aby urobili peknú fotku. Áno, Nikon D5100 má režim automatického fotografovania, dokonca dva! Zelená značka foťáčika na kruhovom voliči označuje plneautoamtický režim fotografovania, biela značka označuje režim automatického fotografovania bez blesku.

Koľko váži? Pri rozmeroch 128 x 97 x 79 mm telo váži 560 gramov s batériou a pamäťovou kartou.

Aký má Nikon D5100 displej? D5100 má jeden výklopný a otočný displej s uhlopriečkou 7,5 cm/3“ TFT LCD s rozlíšením približne 921 000 bodov (VGA), jeho pozorovací uhol je 170°.

D5100-LCD

Tento displej vám umožní nie len prezerať nasnímané fotografie. Dobu zobrazenia fotky po expozícii si nastavíte v menu. Tiež si môžete nechať zobraziť prepaly aj histogram alebo parametre fotky, prepínate medzi zobrazením krížovým voličom na zadnej strane šipkami nahor alebo nadol. Na LCD tiež vidíte stav akumulátora, parametre foťáku pred expozíciou. Slúži aj pre zobrazenie scény pri natáčaní videozáznamov.

Dá sa D5100 filmovať? Áno dá, zrkadlovka nakrúca videozáznamy vo full HD rozlíšení 1920 x 1080 s rýchlosťou 30 obrázkov za sekundu alebo 25/24 snímkov pri formáte PAL/NTSC. Filmovať ale nemôžete cez hľadáčik, len za použitia výklopného LCD displeja, teda foťák pri filmovaní musíte držať pred sebou „na japonca“. Pred spustením nakrúcania musíte prepnúť páčku LiveView pri voliči programov, tým sa sklopí zrkadlo fotoaparátu a použiť osobitnú vidospúšť naľavo od spúšte fotoaparátu. Foťák vie pomocou klasickej fotospúšte počas nakrúcania robiť aj fotografie 😉 Dĺžka videozáznamu je obmedzená na maximálnu dĺžku 20 minút.

Aké karty používa D5100? Do šachty pre pamäťové karty môžete vložiť karty SD (Secure Digital), SDHC a SDXC. Odporúčam rýchlosť (Class) 10. Rýchlosť karty môže ovplyvniť rýchlosť fotografovania pri sériovom fotografovaní.

nikonD5100-SDkarty

nikonD5100-SDkarta

Má Nikon D5100 samospúšť? Áno, má. Ale nedá sa spustiť nejakým gombíkom, musíte vojsť do menu a nastaviť čas oddialenia na 2 s, 5 s, 10 s, 20 sekúnd a nastaviť môžete 1 až 9 expozícií na jedno fotografovanie.

A čo možnosť sériového snímania? Ak fotografujete šport a podobné rýchle scény, oceníte možnosť sériového snímania rýchlosťou 4 snímky za sekundu, ak je čas 1/250 alebo kratší. Počet snímok v jednej sérii je ale určený rýchlosťou, akou dokáže SD karta zapisovať snímky. Radšej kúpte naozaj rýchlu kartu,a by ste neboli sklamaní.

Vie Nikon D5100 bracketing? Áno vie a viacnásobný. K dispozícii máte stupňovanie expozície takto: 3 snímky s krokom 1/3 alebo 1/2 EV; stupňovanie vyváženia bielej farby: 3 snímky s krokom 1; stupňovanie aktívnej funkcie D-Lighting: 2 snímky.

Aký rozsah citlivosti má D5100? Nikon D5100 má možnosť nastaviť citlivosť v rozsahu ISO 100 – 6 400 s krokom 1/3 EV. Ak vám to z nejakého dôvodu nestačí, máte možnosť nastavenia v krokoch 0,3, 0,7, 1 alebo 2 EV (ekvivalent hodnoty ISO 25 600) nad hodnotu ISO 6 400. K dispozícii je tiež automatické nastavenie citlivosti ISO. Môžem potvrdiť, že haldina šumu je aj pri ISO 1200 veľmi nízka a vôbec sa jej nemusíte báť. Ešte aj fotografie napríklad v športovej hale pri ISO 6400 sú po zmenšení použiteľné bez obáv. Snímací čip a procesor sú v D5100 naozaj kvalitné.

Má D5100 blesk? Nikon D5100 vstavaný blesk so smerným číslom približne 12 pri ISO ISO 100. Samozrejme disponuje sánkami pre pripojenie externého blesku.

Hovorí D5100 po slovensky? Nie, nehovorí, zato má češtinu, tej by ste mohli rozumieť. Celkove sú v menu Nikon D5100 nahraté angličtina, arabčina, čeština, čínština (zjednodušená a tradičná), dánčina, fínčina, francúzština, holandčina, indonézština, japončina, kórejčina, nemčina, nórčina, poľština, portugalčina, ruština, španielčina, švédčina, taliančina, thajčina, turečtina.

Nikon D5100 pochopiteľne disponuje aj mnohými ďalšími parametrami, ktoré som tu nespomenul. Všetky ich nájdete na osobitnej stránke.

D5100 je skvelý foťák. Hoci sa jedná dnes už o starší model, je stále veľmi dobrý. Jeho súčasný nasledovník Nikon D5300 disponuje snímačom o rozlíšení 24 megapixelov, čo možno je pre niekoho výhoda, no môže spôsobiť horšie fotky pri použití starších objektívov, ktoré neboli stavané na také rozlíšenie a tiež veľmi rýchlo zaplníte nie len SD kartu, ale aj disky, na ktoré svoje fotografie ukladáte. Pritom 16 Mpix rozlíšenie bohate stačí na veľa fotografií a je dostatočné aj pre masívne orezy, ak ste neboli dôslední pri kompozícii snímky.

Ako sa vám pozdáva tento foťák?


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvalá reklama tu len za 299 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.