Histogram

Histogram je nevyhnutnou pomôckou pri kontrole kvality fotografie. Disponujú ním všetky kvalitné digitálne fotoaparáty a ani Nikon D5100 nie je výnimkou. V základnom nastavení sa ale nezobrazuje, musíte si ho najskôr v menu prístroja zapnúť. Tu sa ukazuje, že D5100 je skôr určený nadšeným amatérom a začínajúcim fotografom, ktorých zaujíma skôr to, či sa fotka páči alebo nepáči, či to, ako je technicky kvalitne urobená. Hoci práve od techniky práce so zrkadlovkou záleží, či sa vaše fotky budú ľuďom páčiť.

Histogram je zobrazenie rozloženia jednotlivých tónov v snímke, od najtmavších po najsvetlejšie. Naznačuje, ako dobre budú prekreslené na výslednej fotografii detaily v osvetlenej časti aj tiene. Toto rozloženie je zobrazené na vodorovnej ose zľava doprava. Vľavo sú tmavé tóny, vpravo svetlé. Na zvislej osi (výška grafu) je zobrazené množstvo zaznamenaného svetla príslušnej farby (odtieňu).

histogram2

Nikon D5100, ako jeho predchodca, z ktorého sú ukážky, umožňuje zobrazovať celkový histogram (biela farba na grafe) aj histogram jednotlivých farebných zložiek, z ktorých sa fotografia skladá.

A nie len to. Aj v rámci zobrazenia náhľadu fotografie a jej histogramu si môžete náhľad zväčšovať (približovať detaily) a stále sledovať histogram ohraničeného miesta. Viac ako kontrola snímky pohľadom vám to napovie, koľko obrazovej informácie je zaznamenanej na fotografii či jej časti.

histogram4

Pre zväčšovanie a zmenšovanie náhľadu používate rovnaké tlačítka so symbolom lupy, ako pri bežnom náhľade fotografie bez histogramu.

Histogram si zobrazíte pri prezeraní fotky na zadnom výklopnom LCD displeji tak, že viacúčelovým voličom na zadnej strane fotoaparátu prepínate šípky nahor alebo nadol. Tým si cyklicky prepínate zobrazenie samotnej snímky, miesta s prepalmi či zobrazenie technických informácii o fotografii a histogram.

Zobrazovanie histogramu si najskôr musíte v menu fotoaparátu zapnúť.

Pri zapnutom fotoaparáte stlačte tlačítko MENU vľavo hore na zadnej stene prístroja. V prvom menu Prehrávanie prejdite na tretí riadok Možnosti zobrazenia pre prehrávanie a stlačte OK na multifunkčnom voliči. Tým sa dostane do menu, kde si vyberiete, čo chete zobrazovať na LCD. Ja mám vybrané:
– Najvyššie jasy (prepaly)
– RGB histogram
– Fotografické informácie

Potom prejdite na vrchnú voľbu Hotovo a tlačítkom OK nastavenia uložte. Dvomi stlačeniami tlačítka MENU končíte zobrazovanie menu a môžete si zobraziť nasnímané fotografie tlačítkom Prehrávanie (vpravo hore u LCD). Multifunkčným voličom doprava a doľava vyberáte zobrazované fotografie, nahor alebo nadol meníte zobrazované informácie o fotografii.

Pri ktorejkoľvek informácii stále funguje presúvanie medzi snímkami a približovanie detailov.

Jedinou nevýhodou D5100 v tomto smere je, že nezobrazuje živý histogram. Teda že nevidíte zobrazenie jednotlivých farebných zložiek počas komponovania snímku a nemôžete zmeniť nastavenia parametrov fotoaparátu pred expozíciou. Môže si snímku nastaviť, exponovať, skontrolovať histogram a ak vám nevyhovuje, zmeniť nastavenia a exponovať znovu.

Ešte by sa patrilo napísať, že neexistuje nič ako vzorový histogram, ideálny a jediný správny pre všetky snímky.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvalá reklama tu len za 299 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.