Na čo ukladá fotografie Nikon D5100
31. decembra 2014Digitálny fotoaparát ukladá exponované snímky najprv do medzipamäte a odtiaľ na záznamové médium. V minulosti každý výrobca fotoaparátu sa snažil presadiť práve ten „svoj“ štandard a preto bolo rozšírené veľké množstvo pamäťových médií. Dnes je už situácia stabilizovaná. Ale aj tak treba otázke výberu vhodného pamäťového média na záznam fotografií venovať patričnú pozornosť. Inak by ste sa mohli dočkať nepríjemného sklamania.
Kedysi dávno som doporučil jednému známemu konkrétny typ digitálu podľa jeho neurčitých požiadaviek a určitých finančných možností. A k nemu 32 MB kartu, pretože nemal vlastný počítač a občas si „požičal“ bratrancov. Na tú kartu sa mu vošlo asi 70 fotografií, čo podľa jeho slov bolo oveľa viac, ako jeden 36 obrázkový kinofilm a to mu vraj dosť dlho vydrží. Keď som ho po asi roku stretol a pýtal sa ho, ako sa mu s jeho foťákom fotografuje (pravdupovediac nebol nič moc, fotil len vonku na slnku a dúfal som, že za ten čas to pochopil a kúpil si niečo lepšie…) tak odvetil, že ani veľa nefotí, lebo tie pamäťové karty sú veľmi drahé. Na čo som sa zase začudoval ja a povedal mu, že mu to môže byť jedno, veď jednu už má a aj tak všetky fotky predsa z karty presúva do PC a potom páli na CD.
Ukázalo sa, že až teraz môj známy pochopil, prečo som mu vravel, že si k foťáku musí zaobstarať aj osobný počítač s napaľovačkou (vtedy to nebola samozrejmosť). On vraj po zaplnení karty vo foťáku kúpil druhú a fotografoval, kým ju zase nezaplnil. Fotky si uchováva na kartách a pozerá na LCD na foťáku (1,5″)…
Ešte pár krát v živote som zažil, že si ľudia kupovali kompaktný fotoaparát s ohľadom na veľkosť LCD, aby si mohli fotky z digitálu čo najlepšie prezerať. Verím ale, že čitatelia tohto blogu majú už akési vedomosti o digitálnej fotografii a tiež skúsenosti a tak vedia, že fotky sa prezerajú na počítači/notebooku, archivujú na diskoch a tlačia na papier. A že pamäťová karta vo fotoaparáte slúži len na ukladanie dát/fotiek do doby, než sa dostanú z karty na archivačné miesto, aby sa prázdna karta opakovane použila pre nové fotky.
Akú kartu do Nikona?
Nikon D5100 má pre ukladanie fotiek jedinú šachtu a používa karty typu SD v plnej veľkosti. Teda nie miniSD ani microSD (z mobilov a tabletov). Tie síce môžete používať vložené do redukcie na plnú veľkosť, ale veľmi to neodporúčam. Redukcia na miniSD alebo microSD kartu vnáša do systému prenosu dát ďalší rad mechanických kontaktov a tie môžu byť príčinou spomalení prenosu alebo aj ostatných problémov s ukladaním exponovaných snímkov.
Ako dočasné riešenie si to viem predstaviť, dokonca som to sám už využil. To keď som pricestoval k svokrovcom na návštevu a chystal sa vyskúšať svoj nový Nikon D5100 v záhrade. Po testoch SD kariet som totiž obe nechal doma na stole 😀 Našťastie som mal so sebou microSD kartu a redukciu, ktorú používam v autokamere. Tak som fotografoval na ňu.
Nikon D5100 vám aj bez vloženej SD karty dovolí nastaviť si parametre fotografie a exponovať ju, ale nikam ju neuloží. Nedisponuje vnútornou pamäťou na ukladanie fotografií, ako niektoré najmä kompaktné fotoaparáty. Teda bez karty môžete trénovať kompozíciu a nastavenie parametrov digitálnej fotografie, ale nič z toho neviete neskôr použiť.
SD karta sa vkladá do pravej strany fotoapárátu, do gripu, cez dvierka otvárané smerom dozadu vysunutím a otočením. Po vybratí karty odporúčam dvierka opäť zavrieť, aby sa neodlomili pri neopatrnej manipulácii (rodinným príslušníkom) s fotoaparátom. Po opätovnom vložení SD karty do šachty a zatvorení dvierok zapnite fotoaparát a overte si, že kartu prijal. Občas sa môže stať, že foťák kartu nezaregistruje. Vtedy ho vypnite, vyberte kartu, opäť ju vložte a zapnite prístroj pre kontrolu.
Parametre SD karty pre zrkadlovku musíme posudzovať z dvoch hľadísk:
Potrebná kapacita SD karty pre Nikon D5100
Kapacita karty určuje, koľko obrázkov na ňu môžete z fotoaparátu uložiť. A preto musíte vedeť, akú veľké dátové súbory fotoaparát produkuje. Ich presná veľkosť je určená najmä množstvom farieb, ktoré snímka obsahuje, čím pestrejšia škála, tým väčší súbor. Ale pre hrubú orientáciu môžeme povedať, že v najvyššej kvalite pri 16 megapixelovom snímači Nikon D5100 ukladá JPG súbory o veľkosti 5-7 MB a NEF (raw) súbory o veľkosti asi 20 MB. Pri snímaní do NEF+JPG súčasne teda jedna snímka zoberie z karty asi 25 až 27 MB miesta.
Doplním, že na jedno nabitie originálny akumulátor dovolí nasnímať asi 700 záberov NEF. Pri intenzívnej práci s bleskom o čosi menej. Tipnime si 600 záberov.
Na 32 GB SD kartu sa teda vojde asi 900 NEF+JPG obrázkov, resp asi 5000 JPG, to ale na jednu baterku nedáte. Na 16 GB lacnejšiu a menšiu kartu teda nafotíte asi 450 NEF+JPG obrázkov alebo 2500 JPG fotiek v najvyššej kvalite. Myslím, že mnohým užívateľom-fotografom aj takáto kapacita postačí. Keďže som mal len SC karty malej kapacity alebo microSD karty, kúpil som si rovno 32 GB SD kartu Kingston triedy (Class 10). Neskôr som ale dokúpil druhú SD kartu, súviselo to s druhým aspektom výberu karty pre digitálnu zrkadlovku:
Potrebná rýchlosť SD karty pre zrkladlovku
Za bežných okolností vás nejaká rýchlosť SD karty, či skôr zápisu na SD kartu nemusí zaujímať. Nakomponujete si záber, stlačíte spúšť, foťák exponuje a uloží súbor na SD kartu. Akonáhle ale prídete na chuť foteniu športu alebo všeobecne vás uchváti možnosť sériového snímania záberov, môže nastať problém. Nikon D5100 vie snímať 4 obrázky za sekundu. Ako dlho to bude stíhať, záleží od dvoch faktorov. Či snímate len do JPG alebo kombinujete NEF a JPG. Koľko dát teda váš Nikon produkuje. A tu prichádza k slovu vnútorná medzipamäť a rýchlosť zápisu na SD kartu. Pri pomalej karte sa vám môže prihodiť, že po desiatich záberoch foťák na chvíľku prestane fotiť, aby uložil zábery na kartu, pri rýchlej karte môžete fotografovať neobmedzene. Keď fotografujete prelet akrobatického vetroňa s pomocnou turbínou a snímate dobrú minútu v kuse každučký pohyb tohto výnimočného stroja, tak sa stanú dve veci. Žiadny moment neujde vášmu fotoaparátu a okolostojacich fascinujete zvukom nepretržitej guľometnej paľby závierky vašej zrkadlovky možno viac, ako ten turbínový Blaník 😉 A všetko je o tom malom číselku, ktoré je na SD karte napísane.
SD karta pre vašu digitálnu zrkadlovku by mala byť triedy minimálne 10, teda mala by mať na sebe nápis „Class 10“ alebo zaužívanú značku, číslo 10 v písmenku C, ako keby v krúžku. Rýchlosť zápisu na takúto kartu sa udáva ako 30 MB/s. Ale pozor! Ani to nemusí vždy stačiť. Narazil som na problém „prestávky v nepretržitom fotení“ a preto som sa poobzeral po rýchlejšej karte a odkúpil novú. Tiež bola triedy 10, ale s rýchlosťou zápisu 45 MB/s. A hneď sa mi fotilo lepšie.
Nie, že by z môjho Nikona liezli lepšie fotky, na to sa musím naučiť lepšie fotiť. Ale už som nezažil problém zablokovaného foťáku v tej najnevhodnejšej chvíli.
Pre lepšiu názornosť som urobil tri testy. Fotografovanie do NEF+JPG najvyššej kvality v režime sériového fotografovania na tri rôzne karty až do zastavenia snímania:
- 16 GB Class 4 microSD karta:
- 32 GB Class 10 karta 30 MB/s:
- 32 GB Class 10 karta 45 MB/s:
V prvom prípade najprv 9 záberov, potom prestávka a potom dva zábery a zase prestávka za 15 sekúnd (13 sekúnd čistého fotenia bez poslednej prestávky). Celkom 11 fotiek.
V druhom prípade najprv 9 záberov, potom prestávka nasledovaná dvomi zábermi a prestávkou a nakoniec jeden záber a prestávka za 15 sekúnd (13 sekúnd čistého fotenia bez poslednej prestávky). Celkom 12 fotiek.
V treťom prípade najprv 14 záberov, potom prestávka nasledovaná tromi zábermi a prestávkou a opäť dva zábery a prestávka, takto celkom 15 záberov za 15 sekúnd.
Rozdiel v rýchlosti je evidentný a jednoznačne sa drahšia a rýchlejšia karta oplatí.
Zopakoval som test rýchlosti sériového snímania aj s nastavením na JPG maximálnej kvality. Tiež som test obmedzil na 15 sekúnd.
V prvom prípade najprv 22 fotiek, nasledovala prestávka, po nej dva zábery, opäť prestávka zas fotka, a takto celkom 27 záberov.
V druhom prípade najprv 32 fotiek, nasledovala prestávka, po nej dva zábery, opäť prestávka zas po dve fotky, a takto celkom 37 záberov.
V treťom prípade bez akéhokoľvek zaváhania či prestávky nafotených celkom 48 záberov.
Všetko ten istý fotoaparát, ten istý setový objektív Nikor 18-55 na 55 mm, v ten istý čas, v tom istom osvetlení ten istý objekt (hodiny).
Preto ak chcete využiť parametre svojho foťáku naplno, nešetrite na SD karte a ak stojíte pred voľbou, radšej kúpte menšiu, ale rýchlejšiu. Nebudete predsa dehonestovať vynikajúce parametre Nikona D5100 pomalou a slabou SD kartou.
[…] prenosné disky s pripojením USB. Ak potrebujete presunúť nejaké filmy či väčšie množstvo fotografií z digitálnych zrkadloviek, oceníte veľkú kapacitu prenosných […]