Aký objektív pre zrkadlovku
1. októbra 2014Túto otázku som aj ja často čítaval na rôznych diskusných fórach o fotografovaní. Kladú ju najmä začínajúci, ktorí nemajú žiadne skúsenosti s fotografovaním a chcú robiť také pekné fotky, ako videli v časopisoch alebo internetových fotogalériách. V otázke tela majú jasno, chcú zrkadlovku. Ale aké objektívy kupovať? Ja som mal v tomto celkom jasnú predstavu.
Najčastejšou odpoveďou na úvodnú otázku od skúsených fotografov začiatočníkom býva otázka: „A čo chceš fotografovať?“ Pretože podľa toho, na čo chcete svoj objektív zamerať pred stlačením spúšte, dostanete odpoveď, čo si máte kúpiť.
Moje predchádzajúce dlhoročné skúsenosti s kompaktami aj ultrazoomami mi dávali celkom jasnú predstavu, ako by mal vyzerať obsah mojej fotobrašne. V minulosti som veľmi rád fotografoval modely lietadiel, na zemi aj vo vzduchu. Veľmi rád som fotografoval prírodu a veľmi často som fotografoval predmety na stole, často veľmi malé, či už pre potešenie alebo ako fotodokumentáciu pre rôzne testy, alebo stránky návodov.
V mojom prípade teda išlo o celkom značný rozsah ohnisiek, ktoré som používal. Fotografií vzdialených prírodných objektov ani modelov som sa nechcel vzdať, teda na takéto ciele by bolo dobré mať nejaký slušný zoom. Ale aj fotografovanie doma, ktoré ma bavilo, nemalo ostať bokom záujmu a teda široké ohnisko nesmelo chýbať.
Keď som sa rozhodol vzdať nákupu používanej zrkadlovky a objektívu cez bazár, kde zohnať naraz slušné telo aj s dobrým objektívom bolo nadľudským výkonom, sledoval som, aké objektívy je možné kúpiť spolu s telom v sete. Vo vybranej kategórii amatérskych zrkadloviek a v značke Nikon to vyzeralo na nasledovné možnosti:
– telo a objektív 18-55
– telo a objektív 18-105
– telo a objektív 18-55 a 55-200
– telo a objektív 18-55 a 55-300
Poradie je písané vzostupne podľa ohnísk a súčasne aj ceny 😉
Samozrejme, že čím je celkový rozsah zoomu väčší, tým môže utrpieť obrazová kvalita výsledných fotiek. Jednoducho univerzálne lepidlo lepí všetko, všetko rovnako zle.
Nakoniec som zvolil tretiu možnosť. Dva objektívy, jeden na blízko, druhý na ďaleko. Samozrejme že sú to štandardné takzvané setové objektívy, ktoré nemajú oslňovať super extra kvalitou, ale majú umožniť kupujúcemu ihneď novú zrkadlovku používať a to tak, že dobre. V rámci dobrých svetelných možností, v rámci možností tela a v rámci toho, čo kupujúci, väčšinou začínajúci fotograf, dokáže z tela „vytrieskať“. Takže z tohto pohľadu sa môžu aj objektívy najnižšej triedy kvality, ale súčasne aj najnižšej ceny, navyše v cenovo výhodnom balení tela a objektívu, ukazovať ako veľmi dobré.
Prvé testovania ukázali, že som si vybral dobre. Malý objektív s výrazne lepšou kresbou aj v horších svetelných podmienkach v byte robí oveľa lepšie fotografie, ako starší kompakt. A „dlhé sklo“ zase robí pekné fotografie ako na modelárskom letisku, tak aj v prírode. Samozrejme, že oba objektívy sa nemôžu rovnať takým, kde len objektív stojí viac, ako som ja zaplatil za sadu tela Nikon D5100 a dvoch objektívov. Na druhej strane, fotky vychádzajú technicky podstatne lepšie, ako som ich dokázal urobiť jednak staršími a jednak papierovo slabšími fotoaparátmi.
Takže aký objektív si máte kúpiť k svojej zrkadlovke? Ani ja vám na túto otázku neodpoviem. Najskôr si musíte totiž povedať, čo a kde chcete/plánujete fotografovať a až potom sa rozhodnúť, aký si kúpite objektív.
Okrem ohniskovej vzdialenosti, najlepšej pre vaše použitie, či to bude pevné ohnisko alebo zoom, si musíte tiež povedať, akú svetelnosť si predstavujete. A tu platí dvojnásob, čím nižšia, tým drahšia. Takže či sa uspokojíte na začiatok so štandardom a neskôr si kúpite „poriadny“ objektív, alebo tie prachy za to vyhodíte hneď 😀
Ja som zvolil cestu postupného učenia sa a postupného platenia.