Vyklopený LCD D5100

Filmovanie s Nikon D5100

18. marca 2015 Od redakcia

V poslednom období sa na nakrúcanie video záberov s obľubou používajú zrkadlovky, teda fotoaparáty. Ja to zaujímavá zmena. Ped rokmi sa do fotoaparátov pridala funkcia nakrúcania videozáznamov, často nevalnej kvality. A po rokoch sa fotoaparáty stávajú viac než kvalitným prístrojom na filmovanie. Ako si v tomto ohľade stojí digitálna zrkadlovka Nikon D5100?

Rozlíšenie snímačov digitálnych fotoaparátov narástlo a s ním aj výkon obvodov na spracovanie signálov, že dnes nie je problém pre digitálne fotoaparáty nakrúcať fullHD video. A problém kvality objektívu riešia zrkadlovky s ich systémom výmenných objektívov. Spolu s veľkokapacitnými záznamovými médiami už vlastne nič nestojí v ceste, aby zrkadlovka mohla slúžiť ako filmová kamera.

Dé päťtisícstovka disponuje snímačom CMOS s rozmermi 23,6 x 15,6 mm a celkovým počtom pixelov 16,9 milióna. Na fotografovanie viac než slušné. Videosekvencie nahráva pri veľkosti obrazu (pixely) 1920 x 1080 rýchlosťou snímania 30 p/25 p/24 p, vysoká/normálna 1280 x 720, 30 p/25 p/24 p, vysoká/normálna 640 x 424, 30 p/25 p, vysoká/normálna. Frekvencia 30 p (skutočná rýchlosť snímania 29,97 snímky za sekundu) je dostupná pri použití režimu videovýstupu NTSC. Frekvencia 25 p je dostupná pri použití režimu videovýstupu PAL. Ak je vybratá možnosť 24 p, skutočná rýchlosť snímania je 23,976 snímky za sekundu. Videosekvencie sú vo formáte súborov MOV a kompresia videa je H.264/MPEG-4.

Toľko teória, ako sa s nikonom filmuje v praxi?

Ako prvé treba poznamenať, že sa s D5100 nedá filmovať cez hľadáčik. Kto bol na natáčanie videí cez hľadáčik zvyknutý z kompaktov, na tejto zrkadlovke na to môže zabudnúť. Sledovať filmovú scénu môžete jedine cez LCD, ktorý je vyklápací a otočný s uhlopriečkou 7,5 cm/3“ typu TFT LCD z nízkoteplotného polykryštalického kremíka, s rozlíšením približne 921 000 bodov (VGA). Takže foťák pekne pred seba, natiahnuť ruky „na japonca“ a sledovať filmovanú scénu s trasúcimi sa rukami 😉

Pred samotným filmovaním je potrebné sklopiť zrkadlo. Na to slúži páčka napravo od voliča režimov. Prvý posunutím k sebe sa zrkadlo sklopí, druhým zase vyklopí. Pri vyklopenom zrkadle sa dostáva svetlo priamo na snímač. Preto nie je možné počas filmovania sledovať obraz v hľadáčiku, len na displeji. Držať polkilovú zrkadlovku vo výške očí ale nie je žiadna sranda a ani zábery z tejto výšky nie sú vždy ideálne.

Našťastie zadný displej sa dá vyklápať a natáčať a tak môžete držať fotoaparát nad hlavou alebo vo výške pása či s do boku natiahnutými rukami a vždy viete nastaviť LCD tak, aby ste dobre videli, čo filmujete. Hlavne viete nastaviť LCD voči očiam tak, aby ste nemuseli vykrúcať krk a hlavu. Pri manipulácii s displejom sa hodí, ak ho máte chránený samolepiacou fóliou. Nemusíte sa báť prípadného poškriabania.

D5100-folia

Pri nakrúcaní si dávajte pozor na svoje komentáre, pretože D5100 má vstavaný mikrofón a natočí aj ruchy okolo. Ak by ste uvažovali nad náročnejším filmom, môžete si dokúpiť stereomikrofón, ktorý sa nasadí na sánky blesku a pripojí do zdierky na ľavom boku prístroja.

D5100-LCD

Full HD video sa ukladá na SD kartu, najviac však dokáže tento prístroj natočiť v jednom kuse 20 minút záznamu o veľkosti 2 GB. Nahrávanie sa ale nespúšťa hlavnou spúšťou, ktorou sa exponujú fotografie, ale slúži na to malý červený gombík, kúsok naľavo od hlavnej spúšte. Pre niekoho možno nezvyk, pre niekoho možno normálne. Ale dá sa na to zvyknúť. V najhoršom prípade odrežete nepodarený koniec filmu strihacím programom v počítači, keď na konci záznamu zdvihnete prístroj, ako hľadáte gombík na zastavenie nakrúcania 😉

Aj pri natáčaní videa môžete zoomovať a tiež si môžete zvoliť clonu, ktorou ovplyvňujete hĺbku ostrosti. Stačí nastaviť program na A a nastavenou clonou sú nakrúcané aj videozábery. Parametre, ktorými nakrúcate, vidíte na displeji na zadnej strane prístroja.