Padajúce vertikály, naklonené horizonty
21. augusta 2016Keď som si kúpil zrkadlovku a začal s ňou fotografovať, bola to pre mňa veľká zmena. Každý z foťákov, ktoré som používal, boli u mňa niekoľko rokov. Za ten čas som si vždy zvykol na ich držanie a ovládanie. Vždy som ale fotil len cez hľadáčik, takže tu problém nebol, že by som potreboval držať foťák v natiahnutých rukách pred sebou. Ale robiť fotky so zrkadlovkou je predsa len niečo iné, aj keď prechádzate z ultrazoomu.
Kompakt alebo ultrazoom sa drží dvomi rukami za telo fotoaparátu. No pri fotografovaní zrkadlovkou, aj pri Nikon D5100 to nie je inak, je pravá ruka na tele fotoaparátu a ovláda spúšť, ľavá ruka je ale na objektíve a okrem toho, že ho drží, tiež ovláda zoom, ak je nasadený zoom objektív. Pre mňa bola hlavná zmena v tom, že už som nemal ruky v jednej rovine pred sebou, ale ľavá ruka bola viac vpredu pred pravou. A súčasne som ňou ovládal objektív, čo som doteraz vždy robil pravou rukou (zoom na kompakte je pri spúšti). A tým, že ľavá ruka bola viac vpredu pred pravou spôsobilo, že som telo zrkadlovky nedržal rovno, ale mierne naklonené na ľavú stranu.
Na hotovej fotke mi potom všetko padalo na pravú stranu 🙁 Vyfotil som hladinu rybníka, ale na fotke by mi všetka voda odtiekla na pravú stranu. Vyfotil som panelák, ale z jeho strechy by sa lopta skotúľala dole na pravú stranu. A všetky kostolné veže pripomínali šikmú vežu v Pise.
Chvíľu mi trvalo, kým som si to všimol. A dosť ma mrzeli pokazené fotky. Ale foťák za to nemohol, spôsobil som si to sám svojou nepozornosťou pri držaní fotoaparátu. Koncentroval som sa na hlavný objekt záberu a nevenoval pozornosť celkovej kompozícii. Ale rovnaké problémy trápia aj iných fotografov. V diskusiách nad ich snímkami som neraz čítal, že im padajú vertikály a sú naklonené horizonty. Teda že línie, ktoré by mali byť kolmé, zvislé, napríklad bok fotografovaného paneláka, sú šikmo. Že majú naklonené horizonty. Nie len, že hladina rybníka nie na snímke vodorovná, ale aj kopce v snímke krajinky nie sú tak, ako v skutočnosti, ale fotka „uteká“ na jednu stranu.
Čo s tým robiť?
Pred exponovaním snímky alebo po jej nahratí do počítača?
Predtým, ako stisnem spúšť, som si postupne zvykol skontrolovať horizont alebo zvislé prvky snímky voči okrajom hľadáčika. Pre mňa je to o to komplikovanejšie, že fotografujem v okuliaroch, ktoré keď priložím k hľadáčiku, nevidím celú jeho plochu a musím si foťák posúvať, aby som videl všetky okraje hľadáčika a vedel tak pozrieť, či je obraz OK.
Nikon D5100 nemá zobrazenie mriežky na LCD alebo v hľadáčiku, ktorá by uľahčovala kontrolu kolmíc, preto sa musí kontrola zvislíc a horizontov robiť voči okrajom hľadáčika a displeja.
Keď už nasnímam obrázok, ktorý je naklonený, u mňa najčastejšie doprava, tak je ešte možnosť, ako fotku zachrániť. Natočiť ju v správnom smere v grafickom editore. Nemusí sa vždy jednať len o Photoshop. Dobrou voľbou je aj Gimp, bezplatný program pre Windows aj Linux. V ňom sa dá zobraziť kolmá mriežka, nastaviť vzdialenosť pomocných čiar od seba a potom natáčať obraz, kým sa kolmé alebo vodorovné línie v obraze nekryjú s tými pomocnými. Pred uložením opravenej fotografie je ale potrebné urobiť orez, lebo natočením vzniknú v rohoch prázdne miesta bez obrazu.
Orezom samozrejme znížime obrazovú informáciu fotky, vtedy je dobré, keď na fotke je po okrajoch dosť miesta navyše. Dnešné fotky sú ale aj tak dosť veľké, niekedy aj zbytočne, takže sa nemusíme báť, že bude fotka veľmi malá. Nikon D5100 disponuje 16 megapixelovým snímačom a častokrát si myslím, že by stačil aj polovičný. Ale práve pri orezoch alebo výrezoch zo snímky je „zásoba“ pixelov výhodou.
Veľmi rýchle a jednoduché narovnanie fotografie ponúka aj môj obľúbený program IrfanView. Pôvodne je určený na prezeranie fotiek, ale disponuje mnohými ďalšími funkciami, ako je napríklad jemná rotácia. Stačí správne odhadnúť počet stupňov natočenia snímky (na desatinu stupňa) a kontrolu kolmosti či vodorovnosti pomôže urobiť nástroj pre výrez, ktorým nakreslíme vodorovnú alebo zvislú čiaru vedľa línie na fotke. Ak je všetko OK, stačí fotku orezať a uložiť, ak som netrafil uhol, použijem funkciu UnDo a skúsim iný uhol.
Rúcajúce sa vertikály a utekajúce horizonty na fotkách sú problém kompozície a najmä nepozornosti fotografa. Dá sa predísť tejto chybe pozornosťou pri fotografovaní alebo je možné zlú fotku opraviť v bitmapovom grafickom editore.