Krytka objektívu – na čo slúži

17. januára 2016 Od redakcia

Myslím, že každý vie, na čo slúži krytka objektívu. Napriek tomu sa objavila táto otázka. A tak sa pokúsim ju čo najúplnejšie zodpovedať. Krytka objektívu by na ňom mala byť vždy, keď práve nefotografujeme. Tento plastový kúsok našej fotovýbavy nám môže zachrániť veľké peniaze na opravu alebo kúpu nového objektívu. A myslím si, že neurobíte zle, keď si kúpite do zásoby jednu krytku s rozmerom pasujúcim na každý váš objektív, ktorý používate.

Keď sa povie krytka objektívu, takmer všetci si predstavia okrúhly kúsok plastu s logom výrobcu objektívu, nasadený na jeho prednú stranu. Keď fotograf, či už profesionálny alebo amatérsky, chodí s foťákom na krku, tak názov tela zrkadlovky je napísaný nie len na tele zrkadlovky, ale aj na krčnom popruhu. A logo výrobcu objektívu (čo môže byť ten istý, ako výrobca zrkadlovky) je výrazne vyznačený na krytke objektívu. Zdalo by sa teda, že krytka objektívu slúži ako reklama výrobcu.

nikond80

Hlavným účelom krytky je ale chrániť objektív pred poškodením. Presnejšie prednú šošovku objektívu pred poškodením. Pred prachom aj pred škriabancami. Jedno aj druhé by výrazne znižovalo kvalitu kresby objektívu najmä na širokoúhlom ohnisku. A hoci od prachu šošovku očistiť dokážeme, poškriabanie sa dá odstrániť len v špecializovanom foto-servise a aj pričasté čistenie od prachu môže neskôr na šošovke zanechať stopy. Preto prednú krytku mám na objektíve vždy, keď nefotografujem, keď sa s fotoaparátom presúvam alebo chodím napríklad po hrade a hľadám zaujímavý objekt na fotografovanie.

Veľa prachu alebo špiny sa vyskytuje napríklad na motoristických súťažiach. Chrániť objektív sa oplatí určite vždy, keď máme pauzu vo fotografovaní.

Prach na objektív si ale môžete zaniesť aj sami, ak krytku po zložení strčíte do vrecka alebo ju položíte „niekam“. A špinavú potom nasadíte na objektív. Aby som sa vyhol podobným problémom, a súčasne aby som nezabudol, kde som krytku dal, kúpil som si užitočný držiak krytky na popruh. Držiaky sú univerzálne, ten môj na tri priemery krytiek.

nikon D5100-drziak krytky

Po zložení krytky ju nasadím na držiak, ktorý mám na ľavej strane. Po skončení fotografovania viem, kde ju mám, nemusím ju hľadať ani keď sa počas fotografovania presúvam z miesta na miesto.

Ale nie len prach je nebezpečenstvom, číhajúcom na objektív fotoaparátu. So zrkadlovkou zavesenou na krku sa ani neviete ako opriete o plot alebo zábradlie a hneď je škrabanec na svete. Vlastne teda na šošovke objektívu.

Účinnou ochranou predku objektívu pred poškodením sú aj filtre, Skylight či UV filter. Prach a škrabance si „odskáče“ lacný filter, ktorý tiež môžeme mať rezervný v batohu a v núdzi najväčšej ho jednoducho vymeníme. A krytku potom nasadzujeme na filter. Filtre majú z oboch strán závity, z jednej vnútorný a z druhej vonkajší, aby sa dali rôzne druhy filtrov na seba postupne nasadzovať a mohli sme ich mať naraz viac.

objektiv s krytkou

Užitočnou a lacnou ochranou prednej šošovky objektívu je aj slnečná clona. Chráni pred poškriabaním šošovky, keď sa opriete foťákom telom o múr či plot, keď položíte zrkadlovku na stôl alebo ju máte prevesenú na popruhu cez plece. A tiež chráni pred dažďom, pokiaľ pri fotografovaní nedvíhate objektív príliš dohora.

52 mm krytku pre objektívy môžete kúpiť aj v Číne:
EOSCN 52 mm Lens Cap for Nikon Cameras (Black)

EOSCN 52 mm Lens Cap for Nikon Cameras (Black)

A keď hovoríme o krytke objektívu, nesmieme zabudnúť, že objektív má dva konce a keď ho vyberieme z tela, na jeho druhom konci je tiež šošovka, ktorá si zaslúži rovnakú ochranu, ako tá predná. Po zložení objektívu z tela nasaďte na bajonet aj zadnú krytku a až potom odložte objektív do puzdra alebo do batohu.

Krytky sú lacné, ale veľmi dôležité súčasti fotovýbavy a žiadny objektív by nemal byť bez svojich krytiek. Zadné sa označujú použitým typom bajonetu, predné priemerom v milimetroch, rovnako ako filtre. Táto hodnota je uvedená na objektíve vpredu spolu s ostatnými údajmi, ktoré nám hovoria, aké parametre má objektív fotoaparátu.