Ako správne nastaviť clonu na zrkadlovke D5100
16. februára 2015Pri bežných fotkách veľmi ľahko zistíte, ktorá bola urobená malým kompaktom a ktorá zrkadlovkou. Ak si dáte porovnávané fotky vedľa seba, rozdiel je evidentný, hoci ho laici nevedia na prvý pohľad identifikovať. Hoci môžu mať kompaktný digitál aj digitálna zrkadlovka snímač s rovnakým počtom pixelov, v zásade sa líšia veľkosťou snímača a najmä v objektívoch. A to, čo robí rozdiel medzi fotkami najvýraznejší, je použitá clona alebo clonové číslo.
Teóriu poznáte, clonové číslo je pomer priemeru otvoru v objektíve a vzdialenosti od snímača, tým sa nejdeme zdržiavať. Čím väčšia diera, tým menšie číslo. A viac svetla na snímači. Ale aj zmena hĺbky ostrosti. Teda priestoru, ktorého záber bude na snímke zaostrený.
Keď kompaktom vyfotíte svoju rodinu stojacu pred hradom, na fotke bude všetko perfektné. Aj osoby v popredí, aj hrad v pozadí, vzdialený stovku metrov. Keď vyfotíte kvetinku na lúke pod lesom, bude na fotke všetko perfektne ostré. Aj kvetinka, aj lúka aj les na pozadí. Laik sa poteší, no nie je to prirodzené.
Pri dobre zvolených hodnotách času a clony aj ohniskovej vzdialenosti bude pri fotení zrkadlovkou kvetinka perfektne ostrá, na pozadí rozplývajúca sa lúka a takmer nerozpoznateľný les. Alebo všetko ostré, ako pri použití lacného rodinného kompaktu. Záleží od vás, ako fotografa, čomu dáte prednosť, čo chcete na fotke mať. A toho, aký objektív použijete.
V zásade platí, že pri fotografovaní tým istým objektívom pri tej istej ohniskovej vzdialenosti pri malom clonovom čísle (napr. 2,8 či 3,5) bude na fotke viditeľná menšia hĺbka ostrosti ako pri snímaní rovnakej scény pri použití vyššieho clonové čísla (napr. 8 alebo 11). Pričom hĺbkou ostrosti rozumieme vzdialenosť, v ktorej sú všetky predmety na snímke ostré a pred touto vzdialenosťou a za touto vzdialenosťou sú rozmazané, neostré. A zmeny sa nedejú skokove, ale kontinuálne, plynule.
Príklad:
Fotografujete rad škridiel za sebou. Od objektívu po povedzme piatu škridlu sú všetky neostré, potom dve ostré a ostatné vzdialenejšie sú čoraz rozmazanejšie. To môže byť pri clone 3,5. Pri zmene clony na 11 je oveľa menej škridiel vpredu neostrých, potom zo desať ostrých a ostatné vzdialenejšie opäť neostré.
Táto vzdialenosť dvoch hraníc rovín ostrosti sa volá hĺbka ostrosti a môže byť od niekoľkých milimetrov pri makre po pár centimetrov až po niekoľko (desiatok) metrov.
Načo je dobrá hĺbka ostrosti
Na odfiltrovanie nepotrebného. Pomocou vhodnej hĺbky ostrosti, vhodnej clony, zvýrazníte to, čo chcete mať na fotke výrazné a pozadie zneostríte, rozmažete, neupodstatníte.
To je to, čo ma na fotografovaní Nikonom D5100 baví. Vyberiem si jeden z objektívov, ktoré som v sete kúpil, zaostrím na lúčny kvet alebo list na strome a skúšam rôzne nastavenia clony. Niekedy je ostrý len stred kvetu a včela v ňom, ale okvetné lístky sa už rozmazávajú, inokedy mám pekne zaostrené dva kvietky a tretí v pozadí je len naznačený.
Nevýhodou malých (nízkych) clonových čísiel je, že väčšina objektívov na tomto rozsahu má problém s kvalitou kresby. Platí to aj pre setové objektívy 18-55 a 55-200, predávané v sete s D5100. V strede záberu je to ešte ako tak OK, ale smerom k okrajom je kresba vyslovene slabá. Dobre prekreslené fotky dostanete až pri clone 8. To už je ale hĺbka ostrosti väčšia a nastavenie je vhodnejšie viac pre snímky typu „krajina“. Je to daň za nízku cenu objektívov a možnosť zakúpiť si dobré telo spolu s použiteľným objektívom, aby ste mohli prakticky okamžite začať fotiť.
Ak si počkáte na dobré svetlo, zvolíte dobrý objekt fotografovania a poznáte dobre svoj fotoaparát aj objektív, celkom určite budete vedieť urobiť parádnu fotku aj setovým objektívom. Stačí správne zvoliť vzdialenosť od fotografovaného predmetu, nastaviť vhodnú clonu, zvoliť správny čas a skvelá fotka je na svete. Ak sa vám záber nepodarí podľa vašich predstáv, môžete to skúsiť znova. To je výhoda digitálnych zrkadloviek, že nemíňate nijaký film a ak náhodou pri svojich pokusoch zaplníte pamäťovú kartu, jednoducho zmažete nepodarené snímky a fotíte ďalej.