Skúška ohňom
2. januára 2015Na tohoročného Silvestra som sa obzvlášť tešil. Čakala ma skúška ohňom, či skôr môj Nikon D5100 skúška fotografovania ohňostroja. A pretože som mal iba jeden pokus, nič som nenechal na náhodu. Pripravil som si teplý sveter, naštudoval, ako fotografujú ohňostroj iní a v tme pred polnocou som si na balkóne nášho paneláka vyskúšal pár skúšobných snímok.
V minulosti som sa snažil fotografovať silvestrovský ohňostroj kompaktom, ale kto ste to tiež skúšal, tak viete, aký bol výsledok – farebné neostré mazanice. Aby na fotkách ohňostroja boli naozaj pekné dráhy svetlíc aj pestrofarebné ružice, je potrebné použiť dlhší čas. Literatúra odporúča 2 až 5 sekúnd. To sa nedá v ruke udržať ani náhodou. Statív som mal kúpený už dávnejšie, používal som ho na produktovú fotografiu. Tak som i ho rozložil a pripravil k balkónu, aby bol po ruke, keď nadíde polnoc a po slávnostnom novoročnom prípitku sa začne silvestrovský ohňostroj.
Kvalitu fotografií ovplyvňujú aj otrasy pri fotografovaní. Obyčajné stlačenie spúšte môže pri dlhom čase rozkývať fotoaparát a rozmazať fotografiu, preto som si dokúpil ďalšie príslušenstvo k fotoaparátu, káblovú spúšť. Pripája sa do zdierky na ľavej strane nikona a umožňuje prácu ako so spúšťou na fotoaparáte. Namačknutím zaostriť, domačknutím gombíka exponovať. Zarážka na gombíku dáva možnosť exponovať na „B“, teda po dobu držania spúšte, či skôr jej aretácie. Toto sa chystám využiť pri fotografovaní bleskov.
Otrasy zrkadlovky môže spôsobiť aj sklápanie zrkadla, preto som zapol LiveView a teda sklopenie zrkadla. Fotoaparát som nasadil na statív,vysunul stredovú tyč do výšky asi 170 cm, aby som mal všetko pohodlné a zostril na smer, kde sa každý rok v našom meste objavuje mestský silvestrovský ohňostroj. V automatickom zaostrovaní som zaostril na strechy domov v mieste ohňostroja a potom prepol setový objektív Nikor 18-55 na manuál a nechal tak. Predtým som nastavil ohniskovú vzdialenosť na 18 mm, aby som mal čo najširší záber aj na možné ostatné svetlice a ohňostrojové rakety.
Zvolil som „kreatívny program“ nočný a kontroloval si clonu a ISO. Podľa múdrych rád z internetu by malo byť ISO čo najnižšie, teda v prípade Nikon D5100 100 a clona okolo 8. Lenže skúšobné snímky pred polnocou ukázali, že pri tomto my vychádza čas cez 5 sekúnd a mizerné snímky. Tak som skúšal ISO viac, ale 320 bolo už veľa, 250 sa ukázalo ako použiteľné. Ale clona vychádzala 3,5… Keď som mal clonu 8 a čas do 2 sekúnd, ISO vyskočilo na najvyššie.
Fotografovať ohňostroj so setovým objektívom nie je jednoduché ani s týmto skvelým fotoaparátom. Problémom môže byť aj to, že z balkóna mierim na silne osvetlenú časť mesta. A svetlice explodujú nízko nad strechami na to, aby som domy a svetlá nemal v zábere.
Malá pikoška. Niekto zo susedov mi vystrelil spred paneláka pár svetlíc presne pred objektívom, tak som mal v zábere ohňostroje dva. Na chvíľu som preostril na „domáci“ ohňostroj a potom sa vrátil k hlavnej téme noci.
Po skončení fotografovania vonku pri mraze asi mínus päť stupňov Celzia som zakryl objektív krytkou a vložil fotoaparát do brašne, kde som ho nechal do rána. Studený fotoaparát by sa totiž v miestnosti mohol orosiť. Fotky som si tak pozrel až ráno. Zo 150 ich je dobrých ani nie desať. Dve z nich som musel upraviť v editore. Nevadí, Silvester je aj o rok, to už možno použijem kvalitnejší objektív. A naučím sa lepšie fotografovať.
A ako vyzerá káblová spúšť?
Túto si môžete kúpiť vo FocalPrice, za cenu okolo päť dolárov získate slušný produkt. Popis hovorí, že je pre Nikon D90, ale je kompatibilná s typmi Nikon MC-DC2, umožňuje stisk ako na spúšti fotoaparátu alebo režim Bulb, teda trvalé stlačenie spúšte.