Farebné alebo čierne telo zrkadlovky?
13. júla 2015Keď som hľadal ilustračné obrázky k tomuto článku, nevedel som nájsť v bezplatných fotobankách obrázky fotografov s farebným telom (fotoaparátu). Fotografi, ktorí prispievajú do fotobánk sami vedia, že fotografovať (poriadne) iným ako čiernym telom sa prakticky nedá a preto ani nefotili ľudí s farebnými fotoaparátmi. Nakoniec som si musel požičať oficiálnu fotku zo stránky nikon.cz. Ale prečo by sme mali vlastne riešiť, či má byť telo zrkadlovky čierne alebo môže byť aj farebné? Veď tie farebné fotoaparáty tak dobre vyzerajú 😉 A túto vetu som občas počul nie len od žien, od ktorých sa to tak nejak očakáva.
Muži myslia, ženy cítia. Tak nejak by som stručne preložil obľúbenú vetu, že ženy sú z Venuše a muži z Marsu. Niektorým ženám sa proste páčia farebné fotoaparáty, tak ako sa im páčia farebné kvetináče alebo červené notebooky alebo ružové autíčka. Ale fotoaparát nie je módny doplnok tak ako kabelka. Aspoň nie digitálna zrkadlovka. Nemá dobre vyzerať, má robiť dobré fotky.
Čím nechcem tvrdiť, že dobrý fotoaparát vyzerá hnusne. Len upriamujem pozornosť na jeho hlavnú úlohu. Dokonale technicky zachytiť okamih. A tomu iná ako čierna farba vôbec nepomáha, skôr naopak.
Prečo nefotiť farebným fotoaparátom?
Fotografia je o svetle. Je to alfa aj omega fotografovania. Bez svetla by nebolo fotky. Fotoaparát, či už na kinofilm alebo digitálna zrkadlovka, zachytáva odrazené svetlo. Biele plochy odrážajú takmer všetko svetlo, ktoré na ne dopadne, čierne neodrážajú takmer nijaké svetlo, pohlcujú ho. Nie len čo do množstva, ale najmä jeho farebného zloženia.
Mnoho ľudí si stále neuvedomuje, že bežné denné slnečné svetlo nie je jednofarebné, ale je zložené z množstva rôznych farieb. Stačí sa pozrieť na dúhu.
Dúha vzniká tak, že na drobných vodných kvapkách sa slnečné svetlo láme a ukazujú sa jednotlivé jeho farebné zložky. Vodné kvapky odrážajú jednotlivé farby a tak nám tie zložky ukážu.
Takže keď fotografujete žlté kvety, do fotoaparátu bolo odrazené žlté svetlo, ktoré snímač zachytil. Keď fotografujete biele kvety, odrazené od povrchu bolo biele svetlo. Kvety boli nasvietené svetlom, ktoré v kombinácii všetkých farebných zložiek slnečného svetla dáva biele denné svetlo. Tie isté kvety ale pri osvetlení žiarivkou majú na fotke úplne inú farbu!
Prečo? Pretože svetlo žiarivky má iné farebné zloženie, inú farbu, ako svetlo Slnka. Kvety sme nasvietili inou farbou svetla, preto aj odraz od nich je trochu iný.
A teraz si predstavte, že pri fotografovaní predmetov z blízka za denného svetla sa vám od farebného tela zrkadlovky odrazí dopredu na tieto predmety trochu červeného svetla.
Môžte namietať, že nefotografujete zblízka, že nerobíte macro, že ste krajinkár alebo že fotíte len svoje dovolenkové fotky. Digitálna zrkadlovka je o možnosti nastaviť si všetky parametre fotografovania tak, aby ste čo najvernejšie zachytili scénu a vytvorili tak peknú fotografiu. Ak dávate prednosť vzhľadu fotoaparátu pred jeho funkčnosťou a namiesto nastavovania parametrov pred expozíciou fotky vám stačí automatický režim nastavený voličom, tak by ste mali zvážiť, či nie je pre vás lepšie fotografovať nejakým kompaktným fotoaparátom. Pretože neplatí rovnica, že čím drahšia zrkadlovka, tým lepši fotky. O kvalite fotografie rozhoduje fotograf, nie aparát.