D5100 – dobrá voľba

12. augusta 2014 Od redakcia

Po výbere konkrétnej značky zrkadlovky je potrebné ešte rozhodnúť sa pre konkrétny typ fotoaparátu. A že možností je neúrekom. Od úplne základných, jednoduchých typov až po profesionálne modely najvyššej triedy. Ak peniaze nie sú pre vás problém, výber je jednoduchý. Ak ale túžite fotografovať kvalitnou zrkadlovkou a súčasne sa musíte riadiť svojím rozpočtom, začína sa celkom zaujímavá etapa hľadania optimálneho riešenia prieniku týchto dvoch požiadaviek. Akú som nedávno absolvoval ja.

Keď padlo rozhodnutie „teraz kúpim zrkadlovku“, pozrel som sa na aktuálne finančné možnosti. Keďže toto nie je blog o najlepšej zrkadlovke na svete ani o profesionálnom fotografovaní, tak je jasné, že sa tu bavíme o rozpočte v rámci pár stovák eur. Tým sa výber prístrojov dosť zužuje. Okrem množstva peňazí, ktoré máme určené na nákup by sme ale mali vziať do úvahy najmä to, prečo zrkadlovku kupujeme. Teda čo plánujeme fotografovať.

A tu prichádzame k ďalšiemu problému, ktorý čaká na vyriešenie. Aký objektív by mala mať zrkadlovka, ktorú uvažujeme kúpiť. Pretože digitálna zrkadlovka, to je kombinácia tela a objektívu. Jedno bez druhého fotku neurobí a každá časť má rozhodujúci vplyv na kvalitu výslednej snímky.

Nová alebo bazárová zrkadlovka?

Pri rozhodovaní o nákupe zrkadlovky som zvažoval aj túto možnosť. Prešiel som si relevantné ponuky na ebay.com aj na Bazoši a hľadal, čo sa ponúka, v akej cene a v akej kvalite. V cene 150 až 200 eur sa dajú občas zohnať zaujímavé tela aj so setovým objektívom, ale už dosť staré a otázka je, v akom stave skutočne tie telá aj objektívy sú. Staršie DSLR od Nikonu majú navyše malé LCD pre kontrolu snímky po exponovaní. 6 megapixelové snímače alebo 10 MPix čipy nemusia byť problém, nechceme robiť bilboardy, ale spolu s menším čipom dostaneme aj malé LCD a tiež pomalší procesor či nižší rozsah ISO. Lepšie prístroje zase majú vyššiu cenu. Ak nestihnete povianočné bazárové predaje nevhodných darčekov, ľahko sa vám môže stať, že fotoaparát v kvalite, veku a výbave podľa vašich predstáv sa cenou dostáva na úroveň polovice až dvoch tretín nového prístroja a potom sa bazárovými zrkadlovkami prestanete zaujímať a ostanú vám v hľadáčiku len nové aktuálne modely digitálnych zrkadloviek v špecializovaných predajniach.

D5100

Keď to zoberiem z aktuálnej ponuky v lete 2014, dali sa kúpiť modely D3100, D3200 a D5100, D5200 a D5300. Prípadne D7100. Čím vyšší rad, tým lepší foťák. A vyššia cena. Čím nižšie číslo v rade, tým starší model. A nižšia cena 😉

D5100

Medzi týmito modelmi Nikonu sú zaujímavé vzťahy. D3100 a nasledovníci je najnižšia digitálna zrkadlovka. D5100 má prakticky identické telo, ale snímací čip snímač z vyššieho modelu D7100 D7000. A aj cenou je niekde uprostred. Novšie modely majú novšie a lepšie funkcie, ale ak ich nepotrebujete, nevyužijete, starší model môže vo výpredaji znamenať nižšiu cenu. A fotiť bude vždy lepšie, ako bazárový model rovnakej triedy.

D5100

V setoch sa zrkadlovky predávajú so základnými objektívmi, ktoré neprekypujú supervlastnosťami. No ak ste doteraz fotografovali kompaktom, každý setový objektív k zrkadlovke je lepší. Ja som si nakoniec vybral set Nikon D5100 s dvomi objektívmi. 18-55 a 55-200. Prvé skúsenosti ukazujú, že som si vybral dobre.

D5100