Prečo Nikon?

6. augusta 2014 Od redakcia

Kto si chce kúpiť kompaktný digitálny fotoaparát, nemusí veľmi rozmýšľať na značkou. Keď ale uvažujete nad zrkadlovkou, je voľba konkrétnej značky veľmi dôležitá, pretože výberom fotoaparátu sa upisujete výrobcovi na dlhé obdobie. Ďalšie objektívy, blesky, drobné príslušenstvo a ostatná výbava nemusí byť medzi jednotlivými značkami výrobcov kompatibilná a zmena jednej značky za druhú môže byť celkom drahá záležitosť. Takže nečudo, že som voľbe značky venoval značný čas.

Keď si kúpite kompakt, stačí vám dokúpiť SD kartu a máte hotovo. Nič viac nepotrebujete a môžete fotografovať. Avšak kúpou tela digitálnej (DSLR) kamery alebo setu tela a objektívu to všetko ešte len začína. Najmä keď vás to chytí, zvládnete techniku a budete chcieť kvalitnejšie „sklo“, teda lepší objektív. Najskôr makro, potom širokáč a neskôr teleobjektív. Ľahko zistíte, že samotné telo zrkadlovky je z celej vašej fotografickej výbavy ten najlacnejší kus.

Takže som študoval recenzie, čítal diskusné príspevky na rôznych serveroch a snažil sa prísť na to, akú značku fotoaparátu si pre svoju fotografickú budúcnosť zvolím. Sledoval som rivalitu medzi prívržencami Canon a Nikon, ako sa „žerú“ v diskusiách navzájom, každý obhajuje to svoje. A bol zaťažený z minulosti na značku Olympus. Bola to totiž moja prvá filmová zrkadlovka, s ktorou som vážne fotil. Pár rokov predtým som mal v práci na dokumentačné účely Prakticu, ale s Olympusom som nafotil oveľa viac. Navyše mi rukami prešlo zopár kompaktov aj ultrazoomov od Olympusu. No prestali mi akosi stačiť a začal som vážne uvažovať o zrkadlovke. Najmä pre rýchlosť pri fotografovaní športu a snímaní pri horších svetelných podmienkach.

Akú značku zrkadlovky si vybrať?

Túto otázku som si kládol často a dlho. Po prečítanej nejakej diskusie som sa prikláňal raz na stranu Canonu, inokedy zas na stranu Nikonu. Sem tam som zauvažoval o zrkadlovke Olympus. Keďže som mal možnosť vyskúšať si aj model od Sony a vedel som, že má malý hľadáčik, tak po zistení cien objektívov som ich úplne vyradil.

Okrem parametrov, ktoré sú u oboch hlavných značiek digitálnych fotoaparátov rovnaké alebo veľmi podobné v rámci jednotlivých radov digitálnych zrkadloviek, som sa zaujímal aj o ceny objektívov a iného príslušenstva, ktoré ale nemusí byť vždy originálne. A samozrejme som pozeral vzorové fotografie. No ale tie sú závislé nie len od tela, ale aj od objektívu a najmä fotografa, ktorý to všetko používa.

Keď už som mal informácií viac, než dosť a bolo treba začať uvažovať o konkrétnom modely, resp. triede digitálnej zrkadlovky, bolo treba učiniť zásadné a najmä konečné rozhodnutie. Canon alebo Nikon?

Nakoniec som sa rozhodol pre Nikon. Prečo?
Tak na túto otázku vám naozaj neviem odpovedať.

Ale pokúsim sa postupne popísať, ako som so svojím Nikonom spokojný a ako mi funguje.

Jeden z obrázkov z Canon EOS 300D

Jeden z obrázkov z Canon EOS 300D

Mimochodom, zrkadlovku Canon EOS 300D som mal možnosť mať pred časom v ruke a snímky z nej sa mi veľmi páčili, takže nie som proti Canonu zaujatý. Ale aj od Nikonu mám jeden kompakt, Coolpix 2200, takže ani proti Nikonu som nič nemal.