Ovládanie zrkadlovky poslepiačky
15. februára 2015Keď som sám hľadal nejaké informácie o správnom používaní zrkadlovky, dočítal som sa, že dobrý fotograf by mal byť schopný ovládať svoj fotoaparát aj poslepiačky. Vtedy mi to prišlo ako zbytočnosť. Veď slepý fotograf aj tak nefotografuje a inokedy na foťák vidím. No po čase som zistil, že to nebola rada od veci.
Stále používam viacero fotoaparátov, hoci Nikon D5100 je môj najobľúbenejší a fotím s ním najviac. Mám ešte dva kompakty, ktoré využívam na výletoch na bicykli alebo na prechádzkach, keď neplánujem fotografovať, len ich mám „pre istotu“ a na modelárskych pretekoch mi kamoš občas požičia svoj Nikon D3200.
Ešte nedávno mi bolo prakticky jedno, čím robím fotografie. Nastavil som si na foťáku, čo som potreboval a fotografoval. Na kompaktoch toho ani nie je veľa čo nastavovať. No na zrkadlovkách je to iné. Najmä ak nefotíte na automatiku, ale meníte snímacie programy A, S a M podľa okamžitej potreby a situácie na fotografovanej scéne. A práve na tej D3200 mi rýchle prepnutie parametrov, náhľad alebo kontrola snímky robí problémy. Lebo som si zvykol na svoj D5100, ktorý má mnoho gombíkov inde.
Neviem, čo je prirodzenejšie, či štyri ovládacie tlačidlá naľavo od LCD na D3200 alebo to moje rozloženie na D5100. Ten je totiž vybavený vyklápacím displejom, preto sa tlačidlá od jeho ľavého okraja presunuli inde.
Potrebu vedieť ovládať svoju zrkadlovku poslepiačky som potreboval pri fotografovaní novoročného ohňostroja. Fotoaparát som postavil na balkóne na statív, vyrovnal horizont a zamieril na mesto tam, kde som očakával raketky. Samozrejme, že predtým som urobil pár testovacích záberov za pomocí áut na ceste. A zistil som, že nastavené parametre pre fotografovanie nie sú ideálne a bolo by ich treba zmeniť. Lenže tesne pred polnocou, v zime a tme. Ďaleko, veľmi ďaleko od ideálnych podmienok.
Vtedy som si spomenul na radu, že dobrý fotograf by mal vedieť ovládať svoju zrkadlovku aj poslepiačky. Pretože po tme je to naozaj, ako keby ste nevideli. Veď ani nevidíte, len tušíte, kde je ktorý gombík.
Dnes už svojho Nikona ovládam celkom slušne a rýchlo. Najmä pri fotografovaní športu potrebujete rýchlo zmeniť nastavenie zrkadlovky a schopnosť ovládať fotoaparát po pamäti je na nezaplatenie. Fotografovanie je tak naozaj operatívne, nijaký dobrý záber vám neujde.
Jediný problém budete mať, keď zoberiete do ruky zrkadlovku iného výrobcu alebo iného typu. Potom sa snažíte nahmatať tlačidlá, ktoré tam nie sú, alebo ktoré majú na starosti inú funkciu. Potom vám neostane nič iné, len zložiť foťák z oka a pozrieť sa na legendu, kde je gombík s funkciou, ktorú práve potrebujete.